fbpx
30. mája 2024
Lucia
Zásobník na TÚV teplú vodu pre tepelné čerpadlo

Správny bojler na vodu je dôležitý, predíde problémom s tepelným čerpadlom

Bojler s tepelným čerpadlom vie efektívne ohrievať vodu a pritom vám šetriť náklady. Aby bola táto kombinácia pre vašu domácnosť úsporná, treba si vybrať správny bojler.

Bojler je zásobníkom teplej vody (TÚV)

Bojler na vodu je ľudovo pomenovaný zásobník na teplú úžitkovú vodu (TÚV). Pri jeho výbere treba zvoliť správny typ a veľkosť, aby všetko fungovalo podľa vašich predstáv a premietlo sa to do znížených nákladov.

Ako sme naznačili, bojler slúži k ohrevu vody, ale taktiež k uchovaniu teplej vody, ktorú dokáže udržiavať pri stabilnej teplote po dlhú dobu. Vďaka tomu nemusíte čakať na teplú vodu, ale keď ju potrebujete, jednoducho otočíte kohútikom a teplá voda vám v krátkom čase potečie.

Bojler s tepelným čerpadlom dokáže ušetriť náklady

Kombinácia bojlera s tepelným čerpadlom je výhodná, pretože čerpadlo dokáže veľkú časť energie potrebnej na ohrev vody dodať z vonkajšieho prostredia. Vo väčšej miere teda využíva obnoviteľné zdroje a len približne jednu tretinu čerpá zo siete.

Pre to, aby kombinovaný bojler na vodu dobre spolupracoval s tepelným čerpadlom, je nutné zamerať sa na dva hlavné parametre. Tými sú dostatočná veľkosť výmenníka a samotný objem zásobníka. Pri správne zvolenom zásobníku teplej vody bude prevádzka úsporná.

Bojler na vodu si treba správne vybrať

Na trhu je viacero typov bojlerov, každý z nich má svoje špecifiká. Líšia sa najmä tým, aký zdroj energie využívajú, prípadne typom umiestnenia. Poznáme voľne stojace bojlery, závesné bojlery aj bojlery integrované priamo v tepelnom čerpadle.

V ponuke Grubmann nájdete bojler obojživelník s označením VH-200, ktorá má dva výmenníky (2,2 + 1,1 m2) a 3 kW elektrickú špirálu. Tento bojler je priamo regulovaný tepelným čerpadlom.

Kombinovaný bojler na vodu z našej ponuky má objem až 200 litrov a umožňuje ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV) z tepelného čerpadla, solárnych panelov alebo aj plynového kotla. Jeho veľkou výhodou je, že má nízke tepelné straty a úspornú prevádzku. Vyznačuje sa vysokou životnosťou, pretože vnútorná nádrž je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Pre zvýšenie životnosti je vo vnútri obojživelného bojlera silná magnéziová anódová tyč, ktorá zabraňuje usádzaniu vodného kameňa.

Riziko nesprávneho výberu bojlera

Ak si vyberiete nesprávny typ bojlera, vystavujete sa riziku. Zákazníci občas požadujú zachovanie ich súčasného bojlera. Problémom je, že nie každý typ bojlera sa hodí na prepojenie s tepelným čerpadlom.

Pri nesprávne zvolenom type bojlera vám môže tepelné čerpadlo hlásiť poruchu. Napríklad, že na spiatočke je príliš vysoká teplota. V tomto prípade sa ohrev vody preruší a tepelné čerpadlo bude čakať, kým teplota neklesne pod požadovanú hodnotu. A tento proces sa bude opakovať dookola.

Pri tepelných čerpadlách typu vzduch-voda rastie výkon úmerne s vonkajšou teplotou. To znamená, že v lete poskytujú najvyšší výkon a vyššie opísaný problém sa tak môže opakovať častejšie.

Aby ste sa vyhli starostiam s tepelným čerpadlom, obráťte sa na nás a my vám skombinujeme správny typ tepelného čerpadla a bojlera pre bezproblémový chod. Náš personál vám rád odpovie na prípadné otázky.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.