fbpx
8. júla 2024
Lucia

Chladenie tepelným čerpadlom

Tepelné čerpadlá si väčšina spája s vykurovaním domu, avšak rovnako ide o efektívny zdroj, ktorý je možné použiť pre chladenie miestností. Leto je už v plnom prúde, preto sa príjemné ochladenie interiéru hodí. Spôsobov, ako schladiť váš domov, je viacero. Aké výhody má chladenie tepelným čerpadlom? To vám prezradíme v tomto článku.

Chladenie tepelným čerpadlom je účinné a ekologické

Chladenie tepelným čerpadlom funguje na podobnom princípe ako vykurovanie rodinného domu. Jedinou zmenou je fakt, že ide o obrátený proces. Namiesto toho, aby tepelné čerpadlo odoberalo teplo z vonkajšieho prostredia a prenášalo ho do vášho domova, teplo z interiéru sa naopak odoberá a vypúšťa sa von. Vďaka tomu je dosiahnutý chladiaci efekt, ktorý je príjemný a na rozdiel od klimatizácie neprináša citlivejším obyvateľom diskomfort.

Takýmto spôsobom nedokáže chladiť každé tepelné čerpadlo, ale iba to, ktoré má reverzný chod. Všetky tepelné čerpadlá GRUBMANN, našťastie, reverzný chod majú a preto sú určené aj na chladenie. Ide teda o efektívny a ekologický spôsob chladenia vášho rodinného domu.

Chladenie a vykurovanie tepelným čerpadlom

Ako sme naznačili, chladenie tepelným čerpadlom nie je v našom prípade problém, pretože každý model tepelného čerpadla GRUBMANN má zabudovaný reverzný chod.

Ak chcete tepelné čerpadlo používať na vykurovanie aj chladenie interiéru, je dobré spomenúť to nášmu pracovníkovi už pri vytváraní objednávky. Vďaka tomu vám náš vyškolený personál odporučí najvhodnejšie a najkomfortnejšie možnosti využívania oboch funkcií tepelného čerpadla. 

Aktívne a pasívne chladenie

Existujú dva typy chladenia tepelným čerpadlom, a síce aktívne a pasívne. Oba spôsoby majú svoje plusy a mínusy. Zároveň sa od seba líšia svojou účinnosťou aj prevádzkovými nákladmi. Pre aktívne chladenie sú určené tepelné čerpadlá vzduch-vzduch a vzduch-voda. Naopak, pre pasívne chladenie je určené tepelné čerpadlo zem-voda a voda-voda.

Aktívne chladenie tepelným čerpadlom

Pri aktívnom chladení tepelným čerpadlom vzduch-voda sa teplo z domova počas letných mesiacov odvádza do vonkajšieho prostredia. Deje sa to vďaka reverznému chodu tepelného čerpadla a zabudovanému kompresoru. V tomto procese tepelné čerpadlo odoberá elektrinu zo siete, čo znamená, že chladenie je spojené s istým typom nákladov, avšak vďaka vysokej účinnosti sa tieto náklady pohybujú na dolnej hranici. Ak chcete ešte viac ušetriť, porozmýšľajte nad kombináciou tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Fotovoltaika vám bude počas sezóny vyrábať potrebnú elektrinu a to z voľne dostupného zdroja energie – zo slnka.

Aktívne chladenie tepelným čerpadlom je účinnejšie než pasíve a rovnako sa lepšie ovláda. Takzvaný reverzný ventil zaisťuje obrátenie toku chladiacej kvapaliny v systéme a teda keď je ventil v jednej pozícii, tepelné čerpadlo funguje ako klimatizácia a keď je v druhej pozícii, funguje ako zdroj vykurovania. Reverzný ventil čerpadlo využíva aj počas zimy, kedy je jeho úlohou odstrániť námrazu z výparníku. Tepelné čerpadlá typu vzduch-vzduch fungujú na inom princípe a teplo prenášajú pomocou ventilátora.

Pasívne chladenie tepelným čerpadlom

Pasívne chladenie využíva prirodzenú teplotu okolia. Pri tomto type chladenia sa teplo z interiéru odberá a následne odvádza von, napríklad do zeme alebo do podzemnej vody, v závislosti od typu tepelného čerpadla. V pasívnom chladení nemusí byť v prevádzke kompresor, čo znižuje prevádzkové náklady. Takéto chladenie prebieha takmer zdarma, pretože k nemu postačí len chod obehového čerpadla. Pasívne chladenie využívajú tepelné čerpadlá zem-voda a voda-voda, ktoré sú cenovo náročnejšie. Tieto čerpadlá neumožňujú chladiť aktívne, pretože nemajú reverzný ventil. K ich nevýhodám patrí aj slabá možnosť regulácie vnútornej teploty.

Podlahové chladenie

Chladenie interiéru má určité zákonitosti a aby fungovalo efektívne, je potrebné vybrať vhodné tepelné čerpadlo, ale taktiež si overiť, či vaša súčasná vykurovacia sústava umožňuje chladenie. Pre chladenie tepelným čerpadlom je s obmedzeniami vhodné aj podlahové kúrenie. Voda cirkulujúca v podlahe môže byť použitá pre prenos teplej i studenej vody a práve vďaka studenej vode sa vykurovanie zmení na podlahové chladenie.

Chladenie podlahovým kúrením rovnomerne rozloží chlad po celej miestnosti, vďaka čomu pocítite komfort a príjemnú klímu v miestnosti bez prievanu. Podlahové chladenie prináša množstvo výhod, k tej najhlavnejšej patrí bezhlučná prevádzka a tiež fakt, že v miestnosti nevzniká nepríjemné fúkanie studeného vzduchu, ktoré je typické pre klimatizácie. K chladeniu interiéru je však primárne určené stropné chladenie alebo stenové chladenie, ktoré vám zabezpečí ešte vyšší komfort v domácnosti.

Chladenie radiátormi

Pre chladenie tepelným čerpadlom nie sú vhodné klasické radiátory. Tie sú navrhnuté primárne pre vykurovanie a ich účinnosť pre chladenie by bola príliš nízka. Dôvodom je, že nedokážu chlad prenášať do okolitého vzduchu dostatočne efektívnym spôsobom. Preto by ste necítili dostatočný teplotný komfort. Nevýhodou je aj fakt, že by dochádzalo ku kondenzácii vlhkosti na povrchu radiátorov a ich rozvodov. Za nevhodné sa považujú aj teplovzdušné systémy s ventilačnou prevádzkou.

Chladenie pomocou fan-coil jednotky

Fan-coil jednotka je v podstate druh klimatizácie, ktorý sa skladá z dvoch komponentov, a síce z výmenníka tepla a ventilátora. Výmenník zabezpečuje premenu tepelnej energie. Funguje to tak, že fan-coil jednotka využíva na ochladzovanie vzduchu studenú vodu a ventilátor potom takto premenený vzduch vháňa do miestnosti. Ide o účinný spôsob ochladzovania interiéru, ktorého výsledný účinok je porovnateľný s podlahovým chladením, respektíve v niektorých prípadoch ešte vyšší.

Fan-coil jednotka dokáže nielen ochladzovať vzduch v letných mesiacoch, ale ponúka aj benefit navyše v podobe odvlhčovania vzduchu, alebo kúrenia počas zimy. Fan-coily sa môžu používať len v kombinácii s tepelným čerpadlom vzduch-voda, a práve tieto typy čerpadiel nájdete v našej ponuke. Fan-coil je zariadenie, ktoré svojim vzhľadom pripomína klasické vertikálne nástenné radiátory. Pri využívaní fan-coilov je potrebné zabezpečiť odvod vzniknutého kondenzátu.

Výhody chladenia tepelným čerpadlom

Chladenie tepelným čerpadlom prináša spotrebiteľom niekoľko výhod. V prvom rade je to energetická efektivita, pretože čerpadlá sú vo všeobecnosti vysoko energeticky efektívne. Dokážu dodať niekoľkonásobne viac chladu alebo tepla oproti tomu, koľko spotrebujú energie. Ich účinnosť môže dosiahnuť až 350 %. Ďalej takýto spôsob chladenia prináša komfort, pretože chladenie tepelným čerpadlom je rovnomerné po celom dome.

K výhodám chladenia tepelným čerpadlom patrí aj flexibilita a to vďaka tomu, že jediným prístrojom pokryjete viaceré činnosti vo vašej domácnosti – vykurovanie domu, chladenie aj prípravu teplej vody. Navyše je možné každú z týchto funkcií ľahko regulovať. V neposlednom rade spomenieme ekologickú stránku takéhoto systému, pretože tepelné čerpadlá využívajú obnoviteľné zdroje energie a neprodukujú žiadne škodlivé emisie. Chladenie tepelným čerpadlom je popritom bez zdravotných rizík a bez nepríjemného prievanu.

Ako vybrať tepelné čerpadlo pre chladenie?

Pri výbere tepelného čerpadla sa vždy riaďte tým, či má reverzný chod. V prípade, že ho má, budete môcť tepelným čerpadlom nielen vykurovať v zime, ale aj chladiť obytné miestnosti počas leta. Ďalším faktorom je veľkosť a izolácia rodinného domu, do ktorého chcete čerpadlo umiestniť. Pri rozhodovaní berte do úvahy aj vaše požiadavky na teplotný komfort a stupeň chladenia.

Chladenie pomocou tepelného čerpadla je moderný a nízko nenákladný spôsob chladenia rodinných domov či akýchkoľvek iných priestorov. Všetky tepelné čerpadlá GRUBMANN majú reverzný chod, preto umožňujú vykurovanie i chladenie. Ak sa neviete rozhodnúť, po ktorom konkrétnom čerpadle siahnuť, obráťte sa na nás a my vám s výberom vhodného tepelného čerpadla radi pomôžeme.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.