fbpx
1. júla 2024
Lucia
Výhody a nevýhody tepelného čerpadla

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla – na čo si dať pozor?

Pred kúpou tepelného čerpadla mnohí zvažujú, či sa investícia oplatí. Je to samozrejmé, nakoľko čerpadlo nie je najlacnejšia záležitosť. Okrem ceny zákazníkov zaujíma, ako bude tepelné čerpadlo fungovať z dlhodobého hľadiska. Nemusíte mať obavy, pretože životnosť čerpadla sa ráta na roky a jeho prevádzka je takmer bez nutnosti údržby. Aké sú výhody a nevýhody tepelného čerpadla? To vám prezradíme v článku, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť, či do investície ísť, alebo si zvoliť iný zdroj vykurovania.

Nevýhody tepelného čerpadla

Nikto nie je dokonalý, platí to o ľuďoch, ale aj o strojoch. Preto začneme nevýhodami tepelného čerpadla, aby ste poznali jeho slabšie stránky. Hneď v úvode prezradíme, že veľa dôvodov, ktoré by vás od nákupu tepelného čerpadla mohli odradiť, nie je veľa.

Vysoká obstarávacia cena tepelného čerpadla

Cena tepelného čerpadla je pomerne vysoká. Rozhodne vyššia než v prípade plynového alebo elektrického kotla. Cenu tepelného čerpadla vám ale podstatne dokáže znížiť štátna dotácia z projektu Zelená domácnostiam. A hoci je tento projekt momentálne pozastavený, GRUBMANN vás nenechá v štichu a poskytne vám dočasnú dotáciu.

GRUBMANN je navyše slovenská značka tepelných čerpadiel, ktorá je orientovaná pre každú slovenskú domácnosť, čomu zodpovedajú aj naše ceny. Pri tvorbe cien sa snažíme nachádzať stred medzi kvalitou prevedenia, službami a dostupnou cenou. Tepelné čerpadlo a jeho cena sa odvíja od výkonu, prípadne doplnkových funkcií. V našej ponuke nájdete tepelné čerpadlá s dostatkom výkonu pre vykurovanie menších i väčších objektov. Bližšie informácie o cene nájdete v samostatnom článku.

Mnohé tepelné čerpadlá od iných značiek ťažia hlavne zo svojho mena. To znamená, že hoci nemajú až tak kvalitný produkt, môžu si dovoliť vysokú cenu, pretože prémiová značka predáva. V našom prípade myslíme na to, aby si vykurovanie tepelným čerpadlom mohol dovoliť prakticky každý, kto chce kúriť ekologickým spôsobom.

Tepelné čerpadlo musí inštalovať expert

Inštalácia tepelného čerpadla je o čosi zložitejšia než v prípade priameho zdroja vykurovania. Ten stačí zasunúť do zástrčky a môžete kúriť. Napriek tomu, že konkurenčné značky apelujú na inštaláciu tepelného čerpadla odborníkom, my sme zvolili inú cestu.

Grubmann ako jediná firma v tomto segmente ponúka samoinštaláciu tepelného čerpadla vzduch – voda. Vďaka tomu sa vám výrazne zníži obstarávacia cena a vy ušetríte na investovaných nákladoch. Nemusíte sa obávať, pretože k inštalácii tepleného čerpadla vám dáme podrobný návod, ako ju previesť krok za krokom. Na záver navyše príde náš certifikovaný technik, ktorý skontroluje, či je všetko zapojené správne a až potom spustí tepelné čerpadlo do prevádzky. Dá vám aj osobné školenie, aby ste vedeli, ako pracovať s čerpadlom počas jeho prevádzky. Týmto ušetríte nemalé finančné prostriedky, ktoré by vám inak zvýšili náklady na tepelné čerpadlo.

Prečo sme zvolili takýto postup? Vychádzame z toho, že 70 percent domov postavených na Slovensku si zákazníci stavali svojpomocne. Preto sú technicky zruční a vedia, ako pripojiť tepelné čerpadlo. Ak sa budú držať zásad v návode a našej inštruktáže, eliminujú problémy so zapojením. Pre zákazníkov sme si pripravili aj video návod, ktorý ich podrobne uvedie do problematiky zapojenia tepelného čerpadla.

K prevádzke tepelného čerpadla potrebujete elektrinu

Tepelné čerpadlo potrebuje k svojej prevádzke pripojenie k elektrickej sieti. Oproti iným zdrojom ale spotrebuje podstatne menej elektriny. Napríklad oproti elektrickému kotlu potrebuje čerpadlo na svoju prevádzku len jednu tretinu dodanej energie.

Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo využíva prirodzené teplo zo vzduchu, ktoré sa potom premieňa na energiu, prevádzkové náklady sú podstatne nižšie. V porovnaní s kotlom či elektrinou môže byť kúrenie tepelným čerpadlom až o 75% cenovo výhodnejšie. Ide teda o ekonomicky výhodné vykurovanie.

Návratnosť tepelného čerpadla

Návratnosť tepelného čerpadla sa líši v závislosti od toho, kde je nainštalované. Je potrebné priznať, že v nízkoenergetických domoch je návratnosť pomerne dlhá. V bežnom rodinnom dome sa vám však investícia vráti v priebehu 2 až 7 rokov. Pri domoch s tepelnou stratou do 3 kW to môže trvať oveľa dlhšie. Pred kúpou si preto všetko poriadne prepočítajte, aby ste vedeli, či sa vám tepelné čerpadlo vyplatí.

Hlučnosť tepelného čerpadla

Moderné tepelné čerpadlo nerobí rámus, avšak ventilátor je napriek tomu počuť. Nemusíte sa obávať veľkého hluku, skôr by sa to dalo prirovnať k tikotu hodín, prípadne k zapnutej umývačke riadu. Umiestnenie vonkajšej jednotky tepelného čerpadla je preto potrebné riešiť tak, aby prístroj nerušil vás a ani vašich susedov. Minimalizovať hlučnosť tepelného čerpadla sa snažíme i tým, že prístroj má zabudované antivibračné výstuhy. Tie zabezpečujú pomerne tichý chod a minimalizujú vibrácie čerpadla.

Výhody tepelného čerpadla

O výhodách tepelného čerpadla vzduch-voda sme toho popísali dosť, ďalšie články môžete nájsť na našom blogu. Tu len v skratke zhrnieme to najpodstatnejšie.

Vysoká účinnosť a nízke prevádzkové náklady

Tepelné čerpadlo sa pýši vysokou účinnosťou pri minimálnych prevádzkových nákladoch. Účinnosť čerpadiel dosahuje až 350 %, čo pri inom zdroji vykurovania nikdy nedosiahnete. Navyše náklady na prevádzku tepelného čerpadla sú vďaka tejto účinnosti naozaj nízke. Oproti plynovému kotlu približne polovičné a oproti elektrickému kotlu dokonca len tretinové. Tepelné čerpadlo a jeho mesačné náklady sme vám priblíži v samostatnom článku.

Údržba tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo si po zapojení nevyžaduje žiadnu špeciálnu pozornosť. Má teda nulové nároky na prevádzku aj údržbu. Po správnom zapojení čerpadla sa už nemusíte o nič starať. Nehrozí žiadne prikladanie paliva, čistenie komína či ďalšie neobľúbené činnosti. V konečnom dôsledku vám táto bezproblémová a bezúdržbová prevádzka tepelného čerpadla ušetrí čas a vy sa môžete venovať dôležitejším veciam.

Ovládanie tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlá majú extrémne jednoduché a pohodlné ovládanie, ktoré si obľúbite. Ovládanie je intuitívne priamo cez displej, prípadne cez mobilnú aplikáciu, ktorú si stiahnete a nainštalujete do svojho mobilného telefónu alebo tabletu. Ovládanie je vďaka tomu možné na diaľku a odkiaľkoľvek.

V kombinácii s moderným termostatom a mobilnou aplikáciou tak máte pod kontrolou teplotu v dome aj ohrev vody. Na diaľku si môžete napríklad nastaviť, aby čerpadlo odoberalo elektrinu len v nočných hodinách, kedy je tarif za elektrinu nižší. Rovnako môžete sledovať a regulovať teplotu v dome, aj keď ste stovky kilometrov ďaleko a užívate si dovolenku.

Stála teplota vďaka tepelnému čerpadlu

Vďaka tepelnému čerpadlu môžete mať vo svojej domácnosti stálu teplotu, tú si nastavíte presne podľa vašich požiadaviek. Nehrozia teda nepríjemné výkyvy teploty, ktoré by narušovali váš komfort. Pohodlná a presná regulácia teploty zabezpečí, že budete mať v domácnosti zdravú klímu. Už žiaden vysušený vzduch či prach v dome.

Tepelné čerpadlo a ekológia

Netreba zabudnúť na ekologický rozmer tepelného čerpadla. Možno vplyv na životné prostredie neriešite a chcete mať len nižšie náklady na vykurovanie domu. Avšak tepelné čerpadlo vám poskytne obe tieto výhody. Jeho prevádzka neprodukuje žiadne škodlivé emisie, za čo vám bude naša planéta isto vďačná. Vďaka tepelnému čerpadlu ušetríte ročne cca 8 ton CO2.

Tepelné čerpadlo – áno či nie?

Výhody aj nevýhody tepelného čerpadla už poznáte. Teraz je len na vás, ako sa rozhodnete. Kúpa tepelného čerpadla je veľké rozhodnutie, pretože stojí nemalé peniaze a je to investícia na niekoľko rokov dopredu. Ak stále váhate, obráťte sa na náš zákaznícky servis a my vám poradíme. V prípade záujmu vám urobíme aj cenovú kalkuláciu, aby ste vedeli, na čom ste. Spojte sa s nami rýchlo a ľahko, k dispozícii máte viacero možností, ako nás kontaktovať.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.