fbpx
19. marca 2023
Grubmann
Najlepšie tepelné čerpadlo - porovnaj monoblok vs. split

Aké tepelné čerpadlo vzduch voda je pre vás najlepšie?
Monoblok VS. Split

Najlepšie tepelné čerpadlo vzduch voda je také, ktoré vám pred ani po inštalácií nespraví vrásky na čele. Tepelné čerpadlá vzduch voda sa delia podľa typu na monoblok a split. Zatiaľ čo tepelné čerpadlo typu monoblok vyžaduje iba jednu vonkajšiu jednotku, splitové (delené) tepelné čerpadlo sa skladá z vonkajšej a vnútornej jednotky. Existuje veľa nejasností o tom, aký je presne rozdiel medzi týmito dvoma typmi. Preto sme zostavili krátkeho a jednoduchého sprievodcu, ktorý podrobne popisuje hlavné rozdiely a pomôže vám pri rozhodovaní v tom, ktoré tepelné čerpadlo je pre vás najlepšie. 

Tepelné čerpadlo typu monoblok

Monoblokové tepelné čerpadlo je tvorené jedinou jednotkou (blokom) umiestnenou mimo domu. V tejto jednotke sa nachádza (kompletné zariadenie) kompresor, výmenník tepla a vodná strana chladiaceho cyklu. Monoblokové tepelné čerpadlo zhromažďuje teplo z vonkajšieho vzduchu a prenáša ho do vykurovacej vody. Monoblok je priamo napájaný na trojcestný ventil a odtiaľ na vykurovanie priestorov a ohrev teplej vody. 

Výhody a nevýhody monobloku

Vďaka jedinej monoblokovej jednotke tepelného čerpadla je jeho inštalácia rýchla a jednoduchá. Tepelné čerpadlá Grubmann sú navrhnuté tak, aby ich jednoduchý plug & play systém zabezpečil rýchlu a bezproblémovú montáž nielen pre profesionálov, ale aj pre zručnejšieho domáceho majstra. Vďaka jednoduchej montáži je monoblokové tepelné čerpadlo v počiatočných nákladoch najmenej finančne náročné. Nevýhodou monobloku je to, že musí byť inštalované v blízkosti domu.

Tepelné čerpadlo typu split

Splitové tepelné čerpadlo je zložené z dvoch hlavných jednotiek – vnútornej a vonkajšej. Vonkajšia jednotka obsahuje kompresor a výparník, zatiaľ čo vnútorná jednotka obsahuje kondenzátor a reguláciu. Kondenzátor využíva teplo zo vzduchu a prevádza ho na ohriaty plyn, ktorý sa potom využíva na ohrev vody a vykurovanie domu. Medzi týmito dvoma jednotkami prechádza chladivo, ktoré prenáša teplo zvonka dovnútra alebo naopak. Toto zariadenie je ideálne najmä pre situácie, keď je potrebné prenášať teplo na väčšie vzdialenosti.

Výhody a nevýhody splitu

Rozdelením na dve jednotky (bloky) vytvára splitové tepelné čerpadlo flexibilné možnosti pre umiestnenie, no jeho inštaláciu musí vykonať vyškolený technik, pretože okruh chladenia vedie z vonku do vnútra domu. Prevádzka splitového tepelného čerpadla je vďaka dvom jednotkám lacnejšia a vonkajšia jednotka je menšia a tichšia.

Aké tepelné čerpadlo je teda najlepšie do môjho domu?

Je náročné zovšeobecniť a povedať, ktorý typ tepelného čerpadla je pre vás najlepší. Každý má svoje výhody a navýhody. Tepelné čerpadlá monoblok sú lacnejšie na inštaláciu a údržbu, ale vyžadujú viac miesta a sú ťažké. Tepelné čerpadlá split sú kompaktnejšie, môžu byť lacnejšie na prevádzku, ale vyžadujú certifikovaného technika na inštaláciu a údržbu.
Rozhodnutie, či je pre vás najlepšie tepelné čerpadlo typu monoblok, alebo split skutočne záleží na individuálnych požiadavkách vašej nehnuteľnosti s ktorými vám radi poradíme.

10 komentárov

 1. stefan kovacs

  Dobry den,mam zaujem o tepelne cerpadlo znacky grubmann monoblok,chcel by som vediet kolko kw tepelne cerpadlo by ste mi odporucil na vykurovanie rodinneho domu do velkosti 120 m2,dom ma podkrovie,hrubka steny, 60 cm,medzi poschodiami je betonova platna o hrubke 12 cm,na ktorej je 3 cm betonovo perlitovy poter,a strecha je sedlova pokryta plechom zaizolovana 30 cm vatou,na dome su plastove okna dvosklo. Tepelne cerpadlo by bolo cisto na vykurovanie,bez ohrevu teplej vody. Dakujem.

  Odpoveda
  • Grubmann

   Dobrý deň,
   Ďakujeme za Váš záujem. Náš obchodný technik Vás už kontaktoval emailom ohľadom vhodného tepelného čerpadla a ceny. Budeme však potrebovať aj doplnkové informácie kúrenárskeho systému.

   Odpoveda
 2. Michal

  Dobrý deň mám veľa otázok či Dať tepelne čerpadlo Split značky Panasonic alebo monoblok Mitsubushi
  Split 9KW okolo 6700
  Monoblock 14 000 montáž a spustenie prevádzky okolo 3000€ coz nieje až také najlacnejšie …

  Potreboval by som skutočne poradiť o aku naozaj spotrebu KW ide orientačne
  Mám starší dom 55cm múry 3 skla okna strop zateplujem podlahy zateplené min 5cm styrodur niekde viac v budúcnosti budem zatepľovať aj dom.z vonka
  Dom ma cca 110 m2 strop 2,2m
  Nové radiátory nové rozvody keďže tam bolo len elektrické kúrenie
  Jedna sa o TČ vzduch voda
  Ďakujem za každú radu

  Odpoveda
  • Grubmann

   Dobrý deň, Michal,
   Tepelné čerpadlo Panasonic a Mitsubishi sú dobrým produktom, avšak majú aj svoje úskalia. Všetko sme prebrali spolu telefonicky a do emailu som Vám poslal aj rozpísané výhody a nevýhody jednotlivých tepelných čerpadiel a čo bude pre váš dom najvhodnejšie. Cena montáže tepelného čerpadla sa odvíja od náročnosti prác. U nás v tomto momente je cena spustenia tepelného čerpadla monoblok 250€.

   Odpoveda
 3. Jan Hoško

  Dobrý deň mal by som záujem o tepelné čerpadlo mám starší dom 160m² nezatepleny vymenené okná bivalentny bojler 300l solárne kolektory,kondenzačné kotol a pec na tuhé palivo ktorú by som odstránil je tam staré potrubie a radiátory vopred ďakujem za radu o aké tepelné čerpadlo sa zaujímať.

  Odpoveda
  • Grubmann

   Dobrý deň, Ján,
   máme tepelné čerpadlo aj pre váš starší dom. Podrobne som Vám riešenie s návrhmi rozpísal do emailu.

   Odpoveda
 4. Vladimír Č.

  Chcel by som instalovat monoblok namiesto 15 rokov starej kotolne s 1000l zasobnikom vody,200l bivalentnym bojlerom,elektrokotol Protherm 12 kW, nefunkcnym solarkom Witosol 200 a krbovym vymennikom. Potrebujem vycistenie kotolne a namontovanie monobloku tepelneho cerpadla. Vypocitana strata je do 9 kW.

  Odpoveda
  • Grubmann

   Dobrý deň, Vladimír,
   Ďakujem za Váš záujem.
   Po telefonickom dohovore som vám v nasledujúci deň poslal technika, aby lepšie vyhodnotil situáciu a náročnosť celej rekonštrukcie. Bližšie informácie aj s cenami som vám položkovite rozpísal do emailu.

   Odpoveda
 5. Marián G.

  Dobry den, bungalov 100m2 podlahove kurenie aj tepla voda. 2osoby.Novostavba.

  Odpoveda
  • Grubmann

   Dobrý deň, Marián,
   Poslal som Vám email, ale v skratke to napíšem aj sem. Zo skúseností bude vo vašom prípade tepelná strata nízka a preto odporúčam tepelné čerpadlo Grubmann EcoLogic M-140. Presná tepelná strata domu je obsiahnutá vo vašej projektovej dokumentácií k novostavbe.
   montáž tepelného čerpadla je naozaj jednoduchá a zvládne ju aj laik – možné ušetriť samoinštaláciou – náš certifikovaný technik príde čerpadlo skontrolovať a spustiť
   – prvé 2 roky záruka (v prípade poruchy okamžitá výmena kus za kus)
   – po 2 rokoch pravidelného servisu možnosť predĺžiť záruku o +3 roky (spolu záruka 5 rokov)
   – dotácia na tepelné čerpadlá zelená domácnostiam

   Čo sa týka ohrevu vody momentálne máme v ponuke len 200 litrový kombinovaný zásobník na vodu, ktorý bude pre vás dostačujúci aj do budúcna.
   Odporúčame 50l / osoba.
   – nerezový zásobník
   – 2 výmenníky na ohrev vody (napojenie na tepelné čerpadlo, solárny kolektor)
   – 3kW elektrická špirála ako prídavný ohrev (pri 2 výmenníkoch ju zrejme ani nepoužijete, ale pre prípad rýchlejšieho ohrevu je súčasťou)
   – Magnéziová anóda slúžiaca ako ochrana zásobníka pred vodným kameňom
   – možnosť napojiť aj recirkulačné čerpadlo – okamžitá teplá voda z kohútikov
   – plne kompatibilné s tepelným čerpadlom M-140 – pomocou čerpadla sa ovláda teplota vody v zásobníku

   V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať telefonicky, alebo emailom.

   Odpoveda

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.