fbpx
19. marca 2023
Grubmann
Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda?

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda a ako vybrať tepelné čerpadlo do domu si priblížime v tomto jednoduchom článku so schematickým obrázkom.

Princíp fungovania tepelného čerpadla vzduch voda

Tepelné čerpadlá vzduch voda využívajú teplo z vonkajšieho vzduchu pre ohrev vody a vykurovanie domu. Jednotka tepelného čerpadla obsahuje chladivo, ktoré je cyklicky stláčané a rozpínané, aby sa zmenilo svoje skupenstvo. Pri stláčaní chladivo absorbuje teplo z vonkajšieho vzduchu, ktoré je potom prenesené do vykurovacieho systému alebo na ohrev teplej vody. Pri rozpínaní chladivo uvoľňuje teplo do vnútra domu alebo do +bojlera (zásobníka) s teplou vodou. Tepelné čerpadlo opakuje tento cyklus kontinuálne, aby udržiavalo požadovanú teplotu v dome alebo v zásobníku na vodu.

Jednoduché vysvetlenie fungovania tepelného čerpadla vzduch voda

Tepelné čerpadlo vzduch voda odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu. Potom ho prenáša do interiéru domu na kúrenie alebo ohrev teplej vody. Podobne ako chladnička odoberá teplo z vnútra a odvádza ho von, aby udržala v chladiaci priestor v nízkej teplote.

Pri procese chladenia, ktorý je rovnaký ako pri chladničke, tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a prenáša ho do vnútra domu. Chladivo odoberá teplo a striedavo sa stáva plynným a tekutým vplyvom cyklu kompresie. Potom sa tekuté chladivo prenáša cez tepelný výmenník a prenáša teplo do vykurovacieho systému.

Ak by sme sa pozreli na chladničku, tak chladnička funguje podobne, ale naopak. Teplo sa odoberá z vnútra chladničky a prenáša sa von pomocou chladiva, aby sa udržala nízka teplota vo vnútri chladniaceho priestoru.

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda v zime, keď mrzne?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje aj v zime tým istým spôsobom ako v lete. Tepelné čerpadlo môže využiť teplo, aj keď je vonku chladnejšie, dokonca môže aj mrznúť. Okolitý vzduch navyše vždy obsahuje teplo – aj keď vonku mrzne. Dolná hranica teploty je fyzicky -273,15 °C (tzv. absolútna 0, alebo aj 0 Kelvinov). To znamená, že akákoľvek teplota nad touto hodnotou stále obsahuje tepelnú energiu, ktorú možno využiť. Aj keď je to teoreticky možné, úsporná prevádzka tepelného čerpadla sa dá dosiahnuť približne do -20°C.

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch voda s reverzným cyklom?

Všetky tepelné čerpadlá Grubmann sú vybavené reverzným cyklom, ktorý umožňuje tepelnému čerpadlu chladiť vaše priestory. Tepelné čerpadlo s reverzným cyklom funguje na základe zmeny smeru toku chladiva v chladiacom a vykurovacom cykle. V letnom režime čerpadlo odoberá teplo z vnútorného priestoru a odvádza ho von, čím sa vytvára chladenie. V zimnom režime sa proces obracia a čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho prostredia a odovzdáva ho do vnútorného priestoru, čím sa zabezpečuje vykurovanie.

Pri tomto type čerpadla prechádza chladivo cez tzv. reverzný ventil, ktorý mení smer toku chladiva, aby sa zabezpečila požadovaná funkcia. V zimnom režime chladivo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu, ktorý je chladný, a následne ho pomocou kompresora zvyšuje na vyššiu teplotu. Toto teplé chladivo sa potom prenáša do vnútorného priestoru, kde odovzdáva teplo do kúrenia alebo ohrievania vody. Na druhej strane, studené chladivo sa vracia do vonkajšieho jednotky, aby sa cyklus mohol opakovať.

V letnom režime sa proces obracia a čerpadlo odoberá teplo z vnútorného priestoru a odovzdáva ho vonkajšiemu prostrediu, aby sa vytváral chlad. Tento cyklus sa potom opakuje podobne ako v zimnom režime.

Podobne ako pri klimatizácií, môžeme si to predstaviť aj ako chladničku, ktorá odoberá teplo z vnútorného priestoru a odovzdáva ho do okolia. Týmto spôsobom sa udržiava jedlo a nápoje v chlade. Tepelné čerpadlo s reverzným cyklom môže vytvárať teplo alebo chlad.

Ako funguje tepelné čerpadlo s variabilnou rýchlosťou?

Tepelné čerpadlo vzduch voda s variabilnou rýchlosťou funguje podobne ako klasické tepelné čerpadlo vzduch voda, ale s niektorými rozdielmi v technológii. Tento typ čerpadla je vybavený inverterom, ktorý reguluje rýchlosť kompresora, aby sa prispôsobil aktuálnym potrebám vykurovania a ochladzovania.

Inverter je elektronický regulátor, ktorý umožňuje regulovať rýchlosť kompresora v závislosti od teploty a potreby vytvárať tepla. Tepelné čerpadlo s variabilnou rýchlosťou teda dokáže pracovať s menšou rýchlosťou v miernych podmienkach a zvýšiť rýchlosť, keď sa požaduje vyššia teplota. To umožňuje nielen úsporu energie, ale aj zlepšenie pohodlia v dome, pretože tepelné čerpadlo dokáže udržiavať stálu teplotu v miestnostiach.

Tepelné čerpadlo s variabilnou rýchlosťou dokáže regulovať rýchlosť kompresora podľa potreby a ponúka úsporu energie a zlepšenie pohodlia. Inverter umožňuje tichšiu prevádzku a menšie opotrebovanie čerpadla.

Celkovo, tepelné čerpadlo vzduch voda s variabilnou rýchlosťou je modernou a efektívnou technológiou, ktorá ponúka úsporu energie a zlepšenie pohodlia v interiéri. Tepelné čerpadlá Grubmann využívajú pokročilú technológiu inverteru najnovšej generácie (EVI inverter), aby zabezpečili čo najvyššiu životnosť a najnižšie prevádzkové náklady. Výhody EVI inverteru si rozoberieme v ďalšom článku.

Zhrnutie fungovanie tepelného čerpadla vzduch voda

Zameriavali sme sa na princíp fungovania tepelného čerpadla vzduch voda, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie a najefektívnejšie tepelné čerpadlá na trhu. Tepelné čerpadlo vzduch voda funguje na princípe využitia vonkajšieho vzduchu ako zdroja energie, ktorá sa následne transformuje do využiteľného tepla a prenesie do vykurovacieho systému domu. Využitím procesu chladenia a cyklu kompresie, tepelné čerpadlo extrahuje teplo z vonkajšieho vzduchu, podobne ako chladnička extrahuje teplo zo svojho vnútra. Tepelné čerpadlo vzduch voda môže byť vybavené aj reverzným cyklom a variabilnou rýchlosťou, ktoré prispievajú k vyššej účinnosti a nižším nákladom na energiu. V zime, keď vonkajšia teplota klesá, tepelné čerpadlo vzduch-voda dokáže stále fungovať, ale jeho účinnosť môže byť v závislosti od teploty mierne nižšia.

Celkovo je tepelné čerpadlo vzduch voda vynikajúcim spôsobom, ako znižovať spotrebu energie a zvyšovať energetickú účinnosť domácnosti.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.