fbpx
20. júna 2024
Lucia

Ohrev vody tepelným čerpadlom a jeho výhody

Tepelné čerpadlo na ohrev vody je v podstate bežný zásobníkový ohrievač, avšak doplnený o modernú technológiu tepelného čerpadla. Je teda zrejmé, že tepelné čerpadlo neslúži len k vykurovaniu interiéru, ale možnosti jeho využitia sú oveľa širšie. Prezradíme vám, aké výhody má používanie tepelného čerpadla pre prípravu teplej úžitkovej vody aj to, ako si správne vybrať.

Ohrev vody tepelným čerpadlom

Tepelné čerpadlo na ohrev TÚV využíva technológiu, ktorá čerpá energiu z okolitého prostredia. Vďaka tomu je proces prípravy teplej vody veľmi úsporný a navyše ekologický. Tepelné čerpadlo vzduch – voda dokáže efektívne ohriať vodu až do teploty 65°C, avšak ohrievanie vody na takúto teplotu sa neodporúča. V bežnej domácnosti postačí aj nižšia teplota, čím sa znížia náklady na prevádzku a vy ešte viac pocítite výhody tohto ekologického riešenia. Ohrev vody tepelným čerpadlom vám môže ušetriť až 60 % nákladov oproti elektrickým bojlerom. Ide o nezanedbateľnú časť nákladov a ďalším benefitom je aj fakt, že ohriatu vodu môžete čerpať kedykoľvek.

K veľkým výhodám tepelných čerpadiel patrí tiež to, že dokážu znásobiť dodanú energiu viac než trojnásobne. To znamená, že na 1kW dodanej elektrickej energie pripadá 3,5kW vyrobenej tepelnej energie, ktorá je následne k dispozícii pre ohrev vody. Vďaka 200 litrovému zásobníku, ktorý máme v ponuke, si navyše môžete užívať nadštandardný odber teplej vody. Využitie tepelného čerpadla na ohrev vody má aj ďalší pozitívny efekt. Ak takýto prístroj nainštalujete napríklad do pivnice, dokáže v mieste inštalácie pohlcovať vlhkosť.

Tepelné čerpadlo na ohrev vody

V našej ponuke nájdete tepelné čerpadlo Grubmann AL-200 na ohrev TÚV s objemom 200 litrov. Tento objem je ideálny pre rodiny a stredne veľké až veľké domácnosti. Hodí sa aj do komerčných budov a vďaka svojmu veľkorysému objemu je vhodný pre každého, kto hľadá spoľahlivý zdroj teplej vody a zároveň chce minimalizovať náklady.

Grubmann AL-200 je typ tepelného čerpadla, ktoré využíva teplo z okolitého vzduchu a prenáša ho do ohrievača vody. Bolo navrhnuté a vyrobené s dôrazom na dlhoročnú životnosť, preto je vyrobené z nerezu a ochranu pred vodným kameňom zabezpečuje silná magnéziová anóda. Je to v podstate zásobník vody, ktorá má však pod svojím čiernym klobúkom malé tepelné čerpadlo, ktoré zohrieva vodu v nerezovom zásobníku.

Teplú vodu vyrábajú dva nerezové výmenníky a nechýba ani 1,5kW elektrická špirála pre prípad dodatočného ohrevu. Zásobník na vodu má 50mm hrubú polyuretánovú izoláciu, ktorá je prekrytá oceľovým plechom v modernej striebornej farbe. Čerpadlo je pomerne tiché, preto ho môžete umiestniť prakticky kdekoľvek vo vašom príbytku.

Veľkou výhodou tepelného čerpadla Grubmann AL-200 je jednoduchá inštalácia, ktorú zvládne aj laik. Stačí ho napojiť na prívod a vývod vody, potom zapojiť do elektrickej zásuvky (230V) a už vám nič nebráni v používaní. Vyzdvihujeme intuitívne ovládanie pomocou displeja na zariadení, alebo možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android aj iOS. Zásobníku nechýba Wi-Fi pripojenie, časovač či možnosť automatickej dezinfekcie.

Bojler pre tepelné čerpadlo

Aby bol ohrev vody vo vašej domácnosti maximálne komfortný, v našej ponuke nájdete aj bojler pre tepelné čerpadlo. Bojler obojživelník Grubmann VH-200 sa pýši objemom 200 litrov a umožňuje ohrev TÚV z tepelného čerpadla, solárnych panelov, ale aj z plynového kotla.

V útrobách tohto kombinovaného zásobníka na vodu sú dva nerezové vrúbkované výmenníky (2,2 + 1,2m2), ktoré slúžia na ohrev vody. Tiež sa tu nachádza 3kW elektrická špirála pre dodatočný ohrev vody. Veľkou výhodou tohto zásobníka na vodu je to, že má nízke tepelné straty, úspornú prevádzku a vysokú životnosť.

Vnútorná nádrž je vyrobená z nerezovej ocele, ktorá zabraňuje tvorbe korózie. Pre zvýšenie životnosti nechýba vo vnútri obojživelného bojlera ani silná magnéziová anódová tyč, ktorá zabraňuje usádzaniu vodného kameňa. Bojler je tak dokonale chránený a vy sa vyhnete častým opravám.

Zásobník na vodu s objemom 200 litrov je ideálnym riešením pre viacčlenné rodiny. Hodí sa aj do komerčných priestorov a vďaka 50mm hrubej izolácii dokáže účinne udržiavať teplotu vody, čím sa znižujú náklady na elektrickú energiu. Bojler na vodu je vybavený aj bezpečnostným a tlakovým ventilom či teplomerom pre kontrolu vody v nádrži. Inštalácia je rýchla a jednoduchá, pretože bojler sa inštaluje na podlahu. Vyzdvihujeme tiež možnosť napojenia na solárny ohrev vody, prípadne na cirkulačné čerpadlo.

Výhody tepelného čerpadla na ohrev vody

Tepelné čerpadlo, ktoré vyrába len teplú vodu, má niekoľko výhod. K tým hlavným patria nízke investičné aj prevádzkové náklady. Oproti klasickým tepelným čerpadlám typu vzduch – voda, ktorých cena sa pohybuje v niekoľkých tisíckach eur, sú zásobníky lacnejšie. Tepelné čerpadlo na ohrev vody Grubmann AL-200 stojí 1850 eur a za kombinovaný bojler obojživelník Grubmann VH-200 zaplatíte 1220 eur.

Veľkou výhodou použitia tepelného čerpadlo na ohrev TÚV je fakt, že nemusíte vyvíjať zdroj tepla, pretože zdroj energie je už k dispozícii a nakoľko tepelné čerpadlo nevypúšťa žiadne emisie, k jeho prevádzke nepotrebujete ani komín. V kombinácii so solárnym systémom dokáže toto tepelné čerpadlo pracovať ešte efektívnejšie a úspornejšie.

Inštalácia tepelného čerpadla pre prípravu teplej vody je jednoduchá a zaberie málo času. Nepotrebujete žiadnu plynovú prípojku a nakoľko sa pri ohreve vody nespaľujú žiadne fosílne palivá, šetríte životné prostredie. Ako sme už spomenuli aj vyššie v tomto článku, v prípade ak takéto tepelné čerpadlo nainštalujete do pivnice, dokáže v tejto miestnosti výrazne znižovať vlhkosť, čím sa znižuje riziko vzniku plesní.

Ohrev vody tepelným čerpadlom – oplatí sa?

Bojler na vodu tvorí spolu s tepelným čerpadlom neoddeliteľnú súčasť modernej domácnosti, ktorá je zameraná na úsporu nákladov za energie a ekologickejšiu budúcnosť. Ak neviete, či bude pre vás vhodnejšie siahnuť po tepelnom čerpadle na ohrev vody, alebo si zvolíte bojler obojživelník, obráťte sa na náš personál. Každá domácnosť má svoje špecifiká, preto vám radi poradíme a vyberieme riešenie, ktoré bude ušité na mieru presne pre vás.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.