fbpx
13. júna 2024
Lucia
Tepelné čerpadlo a jeho cena

Tepelné čerpadlo na vykurovanie domu a jeho cena

Tepelné čerpadlo je ideálnym zdrojom pre vykurovanie rodinného domu. Ide o ekologický zdroj, ktorý využíva voľne dostupné teplo z vonkajšieho prostredia. Vykurovanie interiéru sa vďaka tomu deje len s minimálnymi nákladmi. Ak hľadáte vhodný zdroj vykurovania do vášho domu a neviete sa rozhodnúť, tento článok vám priblíži, po akom zdroji by ste mali siahnuť.

Tepelné čerpadlo pre rodinný dom

Tepelné čerpadlo na vykurovanie domu je stále obľúbenejšou voľbou. Vďaka tomu, že čerpadlo nevytvára teplo priamo, ale jeho energiu len prenáša, stáva sa energeticky efektívnym vykurovacím zdrojom. Jeho prevádzka je navyše úplne bez emisií, čo oceníte nielen vy, ale aj životné prostredie.

Podľa toho, aké prostredie tepelné čerpadlo používa k prenosu tepla, delí sa na rôzne typy. Na Slovensku patria k najrozšírenejším typom tepelné čerpadlá typu vzduch-voda, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Cena tepelného čerpadla pre rodinný dom sa potom odvíja od toho, ako veľmi výkonné čerpadlo potrebujete.

Bližšie informácie o cene tepelného čerpadla na vykurovanie domu sme si pre vás pripravili v samostatnom článku. A hoci je obstarávacia cena čerpadla vyššia, investované peniaze sa vám po niekoľkých rokoch vrátia vo forme ušetrených nákladov za vykurovanie. Cenu tepelného čerpadla vám navyše môže znížiť štátna dotácia z projektu Zelená domácnostiam alebo dočasná dotácia na tepelné čerpadlo, ktorú vám poskytne GRUBMANN.

Tepelné čerpadlo do starého domu

Tepelné čerpadlo má nízke náklady na prevádzku a dokáže spoľahlivo pokryť tepelné straty. V bytových domoch sú úniky tepla takmer zanedbateľné, no to sa nedá povedať o rodinných domoch. Platí to najmä pri starších a menej zateplených domoch, kde sú náklady na vykurovanie zbytočne vysoké.

Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo má vysoký výkon aj účinnosť, tieto tepelné straty pri starších rodinných domoch vie efektívne pokryť. Bonusom sú nízke prevádzkové náklady čerpadla, čo vám v konečnom dôsledku môže priniesť zníženie výdavkov na vykurovanie až o dve tretiny.

Tepelné čerpadlo do domu vám zároveň zabezpečí stabilnú teplotu interiéru a možnosť personalizovaného ovládania. Moderné tepelné čerpadlá ponúkajú nastavenie požadovanej teploty a nerobia im problém ani špecifické nároky na teplotu v určitých častiach domu. Napríklad v spálni môžete mať chladnejšie a naopak v tých miestnostiach, kde sa najviac zdržiavate, zas teplejšie. Tepelné čerpadlo umožňuje taktiež zapojenie viacerých vykurovacích okruhov, ktoré môžete ovládať individuálne.

Tepelné čerpadlo pre novostavby aj staršie domy

Ako sme naznačili, tepelné čerpadlo je vhodnou voľbou pre novostavby, ale aj staršie domy.

Cena tepelného čerpadla pre novostavby by mala byť nižšia a týka sa to aj prevádzkových nákladov. Vyplýva to z toho, že novostavby majú obvykle dobrú tepelnú izoláciu a tým pádom aj nižšie tepelné straty. Navyše často disponujú podlahovým kúrením, ktoré efektívne vykuruje dom aj pri nízkej teplote vykurovacej vody. Podlahovému kúreniu stačí teplota vody okolo 30 až 35 stupňov, zatiaľ čo klasické radiátory potrebujú dvojnásobok teploty (60 stupňov Celzia). Tepelné čerpadlo v takýchto novostavbách bude mať prevádzkové náklady naozaj minimálne.

Staršie domy naopak často trpia vyššími tepelnými stratami a práve tepelné čerpadlo vie tieto straty čiastočne kompenzovať. To z neho robí vhodného kandidáta na vykurovanie staršieho domu. Je však vhodné tepelné straty starého domu eliminovať a pristúpiť k rekonštrukcii, aby ste za vykurovanie neplatili zbytočne viac.

Tepelné čerpadlo do domu je komplexným riešením

Tepelné čerpadlo pre rodinný dom je komplexným riešením, ktoré vie nahradiť viacero úkonov. V dome potrebujete nielen kúriť, ale tiež ohrievať vodu a počas letných mesiacov zas ochladzovať interiér. Toto všetko tepelné čerpadlo zvláda a v lete vám vie nahradiť klimatizáciu. Dokonca ho môžete používať na ohrievanie vody v bazéne.

Bežný rodinný dom je tak ideálnym objektom, kde tepelné čerpadlo umiestniť. Ak máte pri dome aspoň malú záhradu, je to dostatočný priestor pre umiestnenie tepelného čerpadla. Vnútorná jednotka zaberie miesto zhruba ako dve chladničky. Treba rátať s tým, že vonkajšia jednotka by nemala stáť blízko okien obytných miestností a pred sebou potrebuje aspoň tri metre voľného priestoru. Týmto sa zabezpečí, že hluk tepelného čerpadla sa nebude odrážať od stien domu ani od ďalších objektov.

Kedy sa tepelné čerpadlo do domu nevyplatí

Hoci tepelné čerpadlo poskytuje mnoho výhod, môžu nastať tiež situácie, kedy sa do domu nehodí a jeho prevádzka by nedávala zmysel.

Platí to pri domoch, ktoré majú extrémne nízku tepelnú stratu. Napríklad pri nízkoenergetických alebo pasívnych domoch s tepelnou stratou nižšou než 3 kW. Pri takýchto domoch sú náklady na kúrenie samé o sebe nízke a návratnosť tepelného čerpadla by bola pomerne dlhá.

Tepelné čerpadlo sa nehodí ani do domov, ktoré majú extrémne vysokú tepelnú stratu. Ak máte dom bez akéhokoľvek zateplenia a nemôžete si dovoliť ani rekonštrukciu, vykurovanie elektrinou alebo plynom by bolo príliš nákladné. Podobne aj použitie tepelného čerpadla ako jediného zdroja vykurovania by bolo nerentabilné. Tu sa však ponúka možnosť bivalentnej prevádzky, a síce, že budete tepelné čerpadlo používať v kombinácii s iným zdrojom tepla. Viac o bivalentnej prevádzke sa dozviete napríklad v tomto článku.

Prekážkou na použitie tepelného čerpadla v dome môže byť aj nedostatok priestoru alebo hustá zástavba. Napriek tomu, že tepelné čerpadlá typu vzduch-voda sú priestorovo pomerne nenáročné, môže sa stať, že váš voľný priestor nebude dostatočný. Problémy môžu nastať najmä pri domoch, ktoré nemajú záhradu alebo sú v radovej zástavbe. Pri radových rodinných domoch je síce inštalácia čerpadla možná, ale čerpadlo môže byť príliš blízko k obytným miestnostiam, čo bude mať za následok zvýšenú hlučnosť.

Cena tepelného čerpadla na vykurovanie domu

Tepelné čerpadlá z našej ponuky sú efektívne, ekologické a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Ide teda o dlhodobo udržateľnú možnosť vykurovania rodinných domov. Všestrannosť tepelného čerpadla a jeho bezobslužná prevádzka ho predurčujú na použitie v nových aj starých domoch.

Cena tepelného čerpadla značky GRUBMANN začína na sume 5090 EUR. V tomto prípade ide o monoblok s výkonom 8,4 kW. Tepelné čerpadlo Grubmann EcoLogic M-140EVI invertor a je efektívne vo vykurovaní, chladení aj príprave teplej vody. Hodí sa do menších domácností s rozlohou do 100 metrov štvorcových. Veľkou výhodou je jednoduchý plug & play systém, ktorý zabezpečí rýchlu a bezproblémovú montáž. Jeho kompaktné rozmery vám ho dovolia nainštalovať prakticky kamkoľvek. V ponuke máme, samozrejme, aj výkonnejšie tepelné čerpadlá.

Systém vykurovania, do ktorého má pribudnúť tepelné čerpadlo, je preto nutné navrhnúť presne na mieru a prepočítať, nakoľko sa vám tepelné čerpadlo vyplatí a aká bude jeho návratnosť. Každá domácnosť má totižto svoje špecifiká a iné nároky. Preto neváhajte a obráťte sa na nás, aby sme vám dali nezáväznú ponuku. Vďaka kalkulácii budete vedieť, či sa vám investícia do tepelného čerpadla vyplatí alebo nie.

Cena tepelného čerpadla vzduch voda

Cenu tepelného čerpadla jednoducho zistíte v našom eshope, alebo ponukovom karuseli pod týmto textom. Cena montáže tepelného čerpadla je častokrát indiviuálna a odvíja sa najmä od spotreby materiálu. Kontaktujte nás a radi vám pripravíme cenovú ponuku podľa vašich možností.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.