fbpx
19. mája 2024
Grubmann
Akumulačná nádrž k tepelnému čerpadlu

Rada experta

Prečo použiť akumulačnú nádrž k tepelnému čerpadlu?

Zistime, či je, alebo nie je potrebná akumulačná nádrž k tepelnému čerpadlu. Oba varianty majú svoje výhody i nevýhody a my sa pozrieme na to, prečo by ste akumulačnú nádobu pre tepelné čerpadlo mali využiť.

Akumulačná nádrž pre tepelné čerpadlo

Inštalácia tepelného čerpadla sa líši v závislosti od toho, či k nemu potrebujete namontovať aj akumulačnú nádrž. Niektorí predajcovia lákajú na nižšiu cenu, no ponúknu vám len samotné čerpadlo. Prevádzka tepelného čerpadla v kombinácii s akumulačnou nádržou však zaručí pokojnejší a najmä predvídateľný chod celého vykurovacieho systému.

Akumulačný zásobník totižto slúži na vykurovanie alebo aj ohrev teplej vody, čo môže zvýšiť váš komfort a tiež zlepšiť energetickú účinnosť. Vhodnosť použitia tepelného čerpadla v kombinácii s akumulačnou nádržou ale závisí od vašej individuálnej situácie.

Akumulačná nádrž pre tepelné čerpadlo

Nevýhody akumulačnej nádoby

Argumentom niektorých výrobcov i predajcov, ktorí preferujú používanie tepelného čerpadla bez akumulačnej nádrže, je skutočnosť, že čerpadlo si prispôsobí svoj výkon podľa aktuálnej spotreby tepla v dome. Má to však jedno ale, ku ktorému sa dostaneme nižšie.

Za nevýhodu možno považovať aj jednorázové dodatočné náklady, pretože k cene čerpadla si musíte prirátať i cenu nádrže a následnú montáž oboch komponentov. Ďalším faktorom, ktorý odrádza od používania akumulačného zásobníka, je nutnosť mať väčší priestor v dome pre celý systém.

Napriek tomu existuje mnoho dôvodov, prečo sa pri tepelných čerpadlách odporúča použitie akumulačnej nádoby.

Odmrazovanie tepelného čerpadla

Odmrazovanie tepelného čerpadla je dôležitá funkcia a práve akumulačná nádoba mu toto umožňuje. Teplené čerpadlá s reverzným odmrazovaním využívajú k odmrazeniu výparníka uložené teplo vo vykurovacej sústave. Aby bolo odmrazenie dôkladné, tohto tepla musí byť dostatočné množstvo. Na množstvo tepla má vplyv teplota vykurovacej vody a jej objem a nakoľko teplota vody býva relatívne málo premenná, najdôležitejším zostáva objem. Pridaním akumulačnej nádoby vieme tento objem v sústave zvýšiť.

Nedostatočný prietok vody tepelného čerpadla

Nedostatočný prietok vody vo vykurovacej sústave vie taktiež vyriešiť akumulačná nádoba. S nízkym prietokom vody sa môžu stretnúť zákazníci, ktorí majú napríklad plastohliníkové rozvody. Každý spoj alebo uzáver v rámci takejto montáže významne znižuje prietok vody a všetky tepelné čerpadlá sú citlivé na nedostatočný prietok. Pokiaľ nemá tepelné čerpadlo dostatočný prietok vody, vypne sa. Použitie s akumulačnou nádržou mu však takýto prietok vie zabezpečiť.

Predĺženie životnosti tepelného čerpadla

Treba si uvedomiť, že tepelné čerpadlo nedokáže prispôsobiť svoj výkon dostatočne rýchlo. Uzatvorením hlavíc radiátorov dochádza k zmene prietoku vo vykurovacej sústave a tým aj k zmene odberu tepla. Toto sa deje rýchlejšie než na to čerpadlo dokáže reagovať.

Pokiaľ je akumulačná nádoba nainštalovaná správne, tepelné čerpadlo získa dostatok času, aby mohlo zmeniť svoj výkon a nebolo vystavené veľkým výkyvom. Vďaka tomu sa predlžuje životnosť celého vykurovacieho systému i samotného tepelného čerpadla.

Anuloid pre tepelné čerpadlo

Ako sme spomenuli, akumulačná nádrž si vo vašej domácnosti vyžaduje dostatočne veľké priestory. Ak miesto pre nádrž nemáte, problém s nízkym prietokom vody vie vyriešiť aj anuloid. Ide o hydraulický vyrovnávač tlaku, ktorý zvyšuje prietok vody, avšak chýbajú mu ostatné výhody, ktoré zákazníkovi poskytuje akumulačná nádoba.

Anuloid cena k tepelnému čerpadlu

Akumulačná nádrž a fotovoltika

Ak do svojho vykurovacieho systému pridáte aj fotovoltiku, viete svoju domácnosť vykurovať ešte efektívnejšie a hlavne úspornejšie. Akumulačná nádoba sa v tomto prípade dá využiť k akumulácii tepla nielen z tepelného čerpadla či iného zdroja vykurovania, ale taktiež z fotovoltaiky. Prebytky energie vyrobenej zo slnka tak môžete efektívne využívať pre ohrev vykurovacej i teplej úžitkovej vody. Viac o používaní tepelného čerpadla a fotovoltaiky sa dozviete v našom samostatnom článku.

Oplatí sa tepelné čerpadlo s akumulačnou nádobou?

Použitie tepelného čerpadla v kombinácii s akumulačnou nádržou má svoje výhody i nevýhody, ako sme písali vyššie v článku. To, či sa vám takáto kombinácia oplatí, závisí od použitia vykurovacieho systému. Akumulačnú nádrž odporúčame použiť, pokiaľ tepelné čerpadlo používate nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV), respektíve ak ho používate s bežnými radiátormi.

V prípade nedostatku priestoru vo vašej domácnosti, môžete nádobu nahradiť spomínaným anuloidom. Akumulačnú nádobu aj anuloid máme skladom, preto sa na nás neváhajte obrátiť a my vám poradíme, ktoré riešenie bude pre vás vhodnejšie.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.