fbpx
20. mája 2024
Lucia
Tepelné čerpadlo do starého domu

Tepelné čerpadlo do starého domu – aké sú možnosti?

Tepelné čerpadlo sa stáva čoraz častejšou voľbou pre vykurovanie novostavieb, ale aj starších domov. Za jeho úspechom stojí, že domácnosť dokáže efektívne vykurovať a vďaka spätnému chodu aj chladiť interiér. Tepelné čerpadlo sa tak dá využiť celoročne. Výhodou je tiež možnosť ohrievať ním teplú vodu. Tepelné čerpadlo má navyše nízku spotrebu elektrickej energie a dá sa ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Tepelné čerpadlo do starého domu

Ak uvažujete nad tepelným čerpadlom do starého domu, spravidla je možné napojiť ho na pôvodnú vykurovaciu sústavu. Vďaka tomu vie čerpadlo efektívne vykúriť aj starý dom a to bez nutnosti vymeniť radiátory za nové. V tomto prípade ale treba rátať s tým, že si musíte vybrať vysokoteplotné tepelné čerpadlo, ktoré dokáže vykurovaciu vodu ohriať na požadovanú teplotu.

Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda totižto nedokáže pri veľmi nízkych teplotách ohriať vykurovaciu vodu na teplotu, ktorá by bola efektívna a najmä rentabilná. Pomôcť môžu viacstupňové tepelné čerpadlá, ktoré sú však finančne nákladné. Oveľa lepšou alternatívou je preto bivalentné vykurovanie. Pri bivalentnom vykurovaní spolupracuje tepelné čerpadlo s iným zdrojom tepla.

Bivalentná prevádzka: tepelné čerpadlo a kotol

V prípade potreby pomôže kotol, ktorý môžete využiť ako doplnkový bivalentný zdroj vykurovania. Ten sa hodí najmä pri veľkých mrazoch. Bežne dostupné modely tepelných čerpadiel zohrievajú vykurovaciu vodu do 55 °C, čo nemusí byť pri používaní s starými radiátormi dostatočné.

Pri bivalentnej prevádzke – tepelné čerpadlo a kotol – sa zároveň zníži aj investícia do tepelného čerpadla, pretože bude stačiť model s nižším výkonom. Je jedno, či máte v starom dome plynový kotol alebo kotol na tuhé palivo. Počas vykurovacej sezóny bude tepelné čerpadlo produkovať 80 % tepla a zvyšných 20 % bude dokurovaných kotlom. Zároveň prechodom na tepelné čerpadlo neprídete o svoj pôvodný zdroj vykurovania, ktorý už dobre poznáte.

Tepelné čerpadlo má nízke prevádzkové náklady a pri bivalentnej prevádzke vám zabezpečí väčšinu tepelného výkonu. Ak poklesne vonkajšia teplota pod takú hodnotu, kedy už nebude tepelné čerpadlo výkonovo postačujúce, preberie vykurovanie napríklad plynový kotol. Výhodou je, že proces nábehu a prepnutia na druhý tepelný zdroj a späť je plne automatizovaný a nevyžaduje si zásah používateľa.

Ak teda plánujete používať tepelné čerpadlo v staršom dome, ideálnou voľbou je bivalentná konfigurácia. Tým podstatne znížite počiatočné náklady a zároveň budete ušetrení od výraznejších zásahov do pôvodného vykurovacieho systému.

Tepelné čerpadlo do staršieho domu a úspora energie

Tepelné čerpadlo do staršieho domu vám môže priniesť úsporu energie. Treba však spĺňať niekoľko podmienok, ku ktorým sa dostaneme nižšie. Čerpadlo zaistí pri minimálnom príkone elektrickej energie maximum tepla pre váš dom. Vďaka tomu viete ušetriť za elektrickú energiu.

Pri prechode z vykurovania plynom je možné ušetriť zhruba 50 % nákladov na vykurovanie. Ak ste doteraz používali elektrický kotol, v tomto prípade môžete rátať, že z pôvodných nákladov ušetríte až dve tretiny. Pravidelná úspora na energiách zabezpečí, že investované peniaze do tepelného čerpadla sa vám po niekoľkých rokoch používania vrátia. Životnosť tepelného čerpadla je cca 20 rokov.

Pokiaľ skombinujete tepelné čerpadlo s fotovoltikou, úspory sa ešte navýšia. Fotovoltika zabezpečí vlastnú elektrinu získavanú zo slnka, ktorá bude poháňať nielen čerpadlo, ale aj ďalšie elektrické spotrebiče vo vašej domácnosti. O výhodách kombinácie tepelného čerpadla s fotovoltaikou sme vás informovali v samostatnom článku.

Oplatí sa inštalovať tepelné čerpadlo do starého domu?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda môžete pokojne použiť aj v starom dome. Treba však dbať na správnu tepelnú izoláciu. Práve tepelné straty sú najväčším problémom efektívneho vykurovania domu. Prekážkou vymeniť starý kotol za tepelné čerpadlo tak nie je vek domu, ale najmä jeho zlá tepelná izolácia.

Použiť tepelné čerpadlo v nezateplenom dome má zmysel, ak je tepelná strata do 20 kW. Ak má váš dom tepelné straty nad 65 W/m2, prevádzka tepelného čerpadla bude ekonomicky nevýhodná. Vo veľmi zle izolovaných starších domoch môžu straty presiahnuť aj 200 W/m2. Pri zvažovaní, či si kúpiť tepelné čerpadlo do staršieho domu, treba myslieť i na ďalšiu dôležitú vec. Tepelné čerpadlo totižto najefektívnejšie spolupracuje s nízkoteplotnými vykurovacími systémami a v starších domoch je naopak bežná vysokoteplotná inštalácia.

Aby ste zistili, aké vykurovanie bude pre váš starý dom najvýhodnejšie, treba najskôr určiť, aké veľké tepelné straty dom má. Na to poslúži odborný energetický audit. Bez ohľadu na vykurovací systém, v zle zateplenom dome budú tepelné straty vždy vysoké.
Je teda vhodné, aby ste začali s obnovou domu. V prvom rade treba vymeniť staré okná a dvere za nové. Zaizolovať strechu alebo strop na nevyužitých podkroviach, urobiť zateplenie vonkajších stien domu či nainštalovať mechanické vetranie s rekuperáciou tepla. Tieto kroky zabránia tepelným stratám, čo vám výrazne zníži náklady na vykurovanie domu.

Aby bola inštalácia tepelného čerpadlo do starého domu efektívna, treba teda splniť vyššie spomenuté podmienky. Dom musí mať správnu tepelnú izoláciu, ktorá zaručí nízke tepelné straty, prípadne sa bude tepelné čerpadlo používať bivalente spolu s kotlom. Znížiť náklady dokáže aj používanie tepelného čerpadla s fotovoltaikou.

Dotácia na tepelné čerpadlo

Koľko vás bude stáť tepelné čerpadlo? Cena tepelného čerpadla sa odvíja od viacerých faktorov. Má na ňu vplyv napríklad to, aký typ čerpadla si zvolíte, aký bude jeho výkon a podobne. Hoci sú počiatočné náklady vyššie, značne vám ich vie znížiť štátna dotácia.
V rámci projektu Zelená domácnostiam vám štát prispeje na tepelné čerpadlo, ak ním nahradíte starý zdroj vykurovania. Finančný príspevok sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur, čím pokryjete časť nákladov na samotné tepelné čerpadlo aj na jeho inštaláciu. Ako požiadať o štátnu dotáciu na tepelné čerpadlo sa dozviete v tomto článku.

Ak si neviete dať rady s výberom tepelného čerpadla a váhate, či bude tento zdroj vykurovania vhodný pre váš starší dom, obráťte sa nás. Náš vyškolený tím odborníkov vám ochotne pomôže. Zvážime všetky okolnosti týkajúce sa vášho starého domu a vyhodnotíme, či bude prechod na tepelné čerpadlo vo vašom prípade efektívnym a ekonomickým riešením.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.