fbpx
22. mája 2024
Lucia
Tepelné čerpadlo na chatu

Tepelné čerpadlo na chatu

Tepelné čerpadlo na chatu vám zaručí celoročný teplotný komfort. Už dávno neplatí, že čerpadlá sa hodia len do rodinných domov či bytov. Vďaka tepelnému čerpadlu môžete svoju chatu i chalupu udržiavať v optimálnej teplote a to bez nutnosti daný objekt fyzicky navštíviť. Príjemným bonusom je fakt, že keď svoju chatu či chalupu navštívite, vstúpite do príjemne vyhriateho objektu.

Výhody tepelného čerpadla na chate alebo chalupe

Používanie tepelného čerpadla na chate alebo chalupe so sebou prináša niekoľko výhod. K tým hlavným patrí, že v objekte vám nevzniknú žiadne škody spôsobené vplyvom nízkych teplôt. Nakoľko sa dá väčšina tepelných čerpadiel ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie, rekreačný objekt môžete temperovať na požadovanú teplotu aj bez vašej prítomnosti.

Veľkou výhodou je, že tepelné čerpadlo neslúži len na kúrenie, ale vďaka spätnému chodu sa počas letných mesiacov dá využiť na chladenie interiéru. Takto vám vie pekne nahradiť i klimatizáciu. Počas zimných dní zas nemusíte zháňať palivo a na chate nepotrebujete ani plynové prípojky.

Konštantné temperovanie chaty alebo chalupy zabráni tvorbe plesní v objekte a eliminuje aj ďalších organických škodcov, ktorí vznikajú kvôli vlhkosti. Tu výhody používania tepelného čerpadla na chate nekončia. Ohrev miestnosti je rýchlejší než v prípade kúrenia pomocou krbu alebo kachlí.

Tepelné čerpadlá patria v súčasnosti k najviac ekologickému zdroju kúrenia. Majú nízke náklady na prevádzku, dlhú životnosť a nenáročnú údržbu. Toto všetko z nich robí vhodného kandidáta na tepelný zdroj do vašej chaty alebo chalupy.

Prečo si vybrať na chatu tepelné čerpadlo?

Napriek vyššie spomenutým výhodám môže niekto namietať, že tepelné čerpadlo neprinesie pohodovú a romantickú atmosféru, ako je to v prípade vykurovania krbom či kachľami. Oheň a jeho tancujúce plamienky sú síce pekné, no takéto kúrenie je zbytočne namáhavé. Navyše, ak z chaty odídete, oheň po krátkom čase zhasne a vy sa vrátite do studeného priestoru.

Ohňa sa však nemusíte vzdať úplne. Kachle alebo krb môžete na chate využívať aj naďalej ako doplnkový zdroj tepla. V tomto prípade tepelné čerpadlo zapnete len v noci alebo tesne pred odchodom z objektu. Keď sa po čase vrátite späť, vykurovanie vám už nebude trvať hodiny.

Keď na chate alebo chalupe nebudete, nemusíte kúriť na maximum. V rekreačnom objekte stačí nastaviť konštantnú teplotu na 10 °C, ktorá zabráni zvýšeniu vlhkosti a tvorbe plesní.

Aké tepelné čerpadlo vybrať na chatu alebo chalupu?

Na trhu existuje viacero možností, no vykurovanie domu a vykurovanie chaty sa líši. Hlavným rozdielom je, že rekreačný objekt neobývate celoročne, a preto sem môžete umiestniť tepelné čerpadlo s nižším výkonom. Zbytočne by ste kúpili zariadenie, ktorého výkon by nebol využitý ani spolovice.

Výkon vhodne zvoleného tepelného čerpadla sa popri veľkosti chaty alebo chalupy odvíja aj od toho, či bude čerpadlo slúžiť na ohrev vody. Ak áno, treba zvážiť, koľko množstva vody potrebujete ohrievať. Ušetriť vie obojživelný bojler na vodu. Takýto bojler sa vyhrieva dvojakým spôsobom – elektricky zabudovanou špirálou v bojleri a aj zvonka.

Pre vykurovanie menších i väčších rekreačných objektov sa hodí také tepelné čerpadlo, ktoré zaistí bezproblémovú prevádzku s nízkymi nákladmi a nechýba mu možnosť ovládania na diaľku. Na výkon má vplyv i bežná vonkajšia teplota počas vykurovacej sezóny. Výkon je komplikovaným parametrom a preto je ideálne, ak vám s výberom poradí odborník.

Do malých chát a chalúp sa hodí tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, pretože zo všetkých typov čerpadiel je najlacnejšie. Zároveň treba podotknúť, že je aj najmenej účinné a jeho prevádzka býva hlučnejšia, čo vás počas oddychu na chate môže rušiť.

Do väčších chát a chalúp je ideálnou voľbou tepelné čerpadlo vzduch-voda, ktoré má podstatne vyššiu účinnosť. Pre svoj dobrý pomer ceny a výkonu je najobľúbenejšou a najrozšírenejšou variantou na Slovensku.

Pri veľmi veľkých rekreačných objektoch sa hodí tepelné čerpadlo zem-voda. V oblasti ale musia byť vhodné klimatické podmienky a veľkosť pozemku musí taktiež spĺňať určité parametre, aby bol tento typ tepelného čerpadla vhodnou voľbou. Inštalácia tepelného čerpadla, ktoré čerpá energiu z pôdy, je náročnejšia a preto aj finančne nákladnejšia.

Chaty a chalupy, ktoré majú na pozemku vodný zdroj, môžu pre vykurovanie využívať teplo zo spodnej alebo povrchovej vody. Tu pripadá do úvahy tepelného čerpadlo voda-voda. Rátajte však s tým, že ide o technicky i finančne náročné riešenie a po dôkladnom prepočítaní sa väčšinou zistí, že takéto riešenie by sa vám na chate nevyplatilo.

Cena tepelného čerpadla na chatu

Ak neviete, ktoré tepelné čerpadlo sa hodí do vášho rekreačného objektu, nechajte to na nás. Radi vám poradíme s výberom a navrhneme pre vás aj najideálnejšie riešenie.

Cena sa bude odvíjať od typu čerpadla a tiež od jeho výkonu. Chaty alebo chalupy sú zväčšia menšie objekty, a preto vám tu bude stačiť tepelné čerpadlo s nižším výkonom. Čím je výkon nížší, tým je nižšia aj obstarávacia cena. Radi vám vyrátame kompletnú cenu tepelného čerpadla vrátane montáže. Stačí nás kontaktovať.

Ceny tepelných čerpadiel sú stále atraktívnejšie a to aj z dôvodu možnosti využitia dotácie. Štátna dotácia na tepelné čerpadlo vám vie náklady znížiť až o polovicu. Po novom ju môžete získať nielen na rodinný dom, ale aj na chatu, chalupu či iný rekreačný objekt. Podmienkou však je, aby ste v tomto objekte mali trvalý pobyt. Viac sa o štátnych dotáciách na tepelné čerpadlo dozviete v našom samostatnom článku.

 

Koľko ušetríte s tepelným čerpadlom?

Vykurovanie tepelným čerpadlom je za istých okolností výhodnejšie než kúrenie plynom alebo iným zdrojom tepla. Za príklad si vezmime priemerné hodnoty, tzn. priemerne veľký slovenský rodinný dom s tepelnou stratou od 5 do 10 kW, v ktorom býva 4-členná rodina. Ak vykurovanie zemným plynom vymeníte za tepelné čerpadlo, po 7 rokoch prevádzky sa dostanete k úspore cca 2500 eur. Pri zmene vykurovania z priamotopu na tepelné čerpadlo bude táto úspora až 6900 eur. Ide teda o sumy, ktoré nie sú zanedbateľné. A hoci je počiatočná investícia do tepelného čerpadla vyššia, rokmi sa vám vráti.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.