fbpx
24. mája 2024
Lucia
Ako ušetriť za energie

Tipy ako ušetriť za energie

Ceny energií sa držia pomerne vysoko a je predpoklad, že rokmi budú stúpať. Existuje však niekoľko efektívnych krokov, vďaka ktorým môžete ušetriť. V niektorých prípadoch ide na prvý pohľad o maličkosti, no vo výsledku vám ročne ušetria desiatky až stovky EUR. Pri finančne náročnejších riešeniach zas pripadá do úvahy obstaranie tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Práve kombinácia tepelného čerpadla a fotovoltaiky vám vie ročne ušetriť viac než polovicu celkových nákladov za energie.

Šetrenie energií podľa finančnej náročnosti

Tipy na šetrenie energií by sa dali rozdeliť do troch kategórií. V prvej sú také, ktoré je možné aplikovať ihneď a nezaťažia váš finančný rozpočet. Druhú kategóriu tvoria tipy, do ktorých je nutné investovať desiatky alebo stovky EUR, no tieto peniaze sa vám v krátkom čase vrátia. Tretiu skupiny tvoria veľké stavebno-technické opatrenia, ktoré zaručia dlhodobú vysokú úsporu. Sem patrí napríklad náhrada starého zdroja tepla za energeticky efektívnejšie tepelné čerpadlo, prípadne využívanie fotovoltaiky.

Ako ušetriť za energie ihneď

Pre okamžitú úsporu energií stačí začať v domácnosti maličkosťami. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali vykonať.

Ako ušetriť pri vykurovaní

Obytné miestnosti zbytočne neprekurujte, už zníženie teploty o 1 °C dokáže priniesť úsporu energie o 6 %. Optimálna teplota v domácnosti by sa mala pohybovať od 19 do 22 °C. Teplotu si ľahko skontrolujete pomocou termostatu alebo izbového teplomera.

Ak kúrite, nenechávajte otvorené okná, pretože teplo vám bude zbytočne unikať a s ním aj peniaze. Odporúča sa vetrať krátko a intenzívne. Radiátory neprekrývajte závesmi, neschovávajte ich za nábytok a ani na nich nesušte bielizeň. Ideálne je používať kratšie záclony, ktoré siahajú po parapetnú dosku a neprekrývajú radiátor. Takto usmerníte prúdenie tepla v miestnosti a ušetríte až 25 % energie.

Pred zahájením vykurovacej sezóny nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov. Počas kúrenia je optimálne nechať hlavice nastavené na úrovni 3. stupňa, pretože vtedy radiátory reagujú najcitlivejšie na zmenu teploty.

Ako ušetriť pri varení, pečení a umývaní riadu

Ušetriť za energie sa dá aj pri varení. Používajte tlakový hrniec a varte s pokrievkami, vďaka čomu ušetríte od 15 do 30 % energie. Pokiaľ je to možné, v rúre pečte viacero pokrmov naraz a dvierka otvárajte len v nevyhnutných prípadoch. Pri každom otvorení totižto unikne približne 20 % naakumulovaného tepla.

Vodu na varenie zemiakov alebo cestovín sa odporúča najprv ohriať v rýchlovarnej kanvici. Pozor si dajte aj na hrnce s nerovným dnom, pretože teplo je distribuované nerovnomerne, čím sa predlžuje čas varenia.

Mikrovlnnú rúru používajte len na rýchle zohriatie jedla. Nerozmrazujte v nej mäso ani iné väčšie pokrmy. Takýto spôsob rozmrazovania je neefektívny.

Pri varení alebo pečení môžete vykurovanie v kuchyni úplne vypnúť alebo minimalizovať.

Po dobrých pokrmoch nasleduje menej populárna činnosť a tou je umývanie riadu, aj pri ňom sa dá ušetriť. Umývačka riadu je energeticky úspornejšia než ručné umývanie riadu. Dôležité je púšťať ju až vtedy, keď je kompletne naplnená. Najviac energie míňajú intenzívne umývacie programy, ktoré vodu zohrejú na viac ako 70 °C. Aby ste sa tomuto programu vyhli, je vhodné riad vopred zbaviť mastnoty a zvyškov jedla. Najúspornejšie umývacie programy sú tie s označením EKO.

Ako ušetriť pri praní, sušení a žehlení bielizne

Vyhnite sa praniu pri čiastočnom naplnení. Práčka má byť plná, nie však preplnená. Pokiaľ je to možné, bielizeň nevyvárajte, pretože vtedy spotrebujete o 50 % viac elektriny. Neúsporné je tiež predpieranie. Vhodné je znížiť teplotu a prať pri 30 až 40 °C. Takáto teplota úplne stačí, aby bola bielizeň čistá. Ak má vaša práčka EKO program, nebojte sa ho využiť.

Sušička bielizne je síce praktický pomocník, no je to požierač elektrickej energie. Skúste sa vrátiť k prirodzenúmu sušeniu bielizne na sušiacich stojanoch.

Pri žehlení to nepreháňajte s naparovaním. Bielizeň žehlite, kým je ešte mierne vlhká. Vyschnutá sa totižto žehlí ťažšie, čím spotrebujete o 30 až 50 % viac energie. Žehličku nenechávajte zbytočne zapnutú a zvoľte primeranú teplotu, netreba ju prehrievať.

Neplytvajte vodou

Zvážte, ako často potrebujete horúci kúpeľ. Rýchla sprcha dokáže osviežiť a tiež je z hľadiska úspor výhodnejšia. Vodu nenechávajte zbytočné pustenú, platí to aj pri umývaní zubov.

Voda zo sprchy alebo kúpeľa sa dá jednoducho zachytiť a ak nie je veľmi znečistená, môžete ju dodatočne použiť. Jej teplotný potenciál sa hodí napríklad na namáčanie silne znečistenej bielizne, či vyčistenie pelechu alebo klietky domáceho miláčika. Využitie má aj pri umývaní podláh alebo schodiska v spoločných obytných priestoroch.

Chladničku dajte na správne miesto

Chladnička by nemala byť umiestnená v blízkosti tepelných zdrojov. Vyvarujte sa umiestneniu pri rúre, sporáku alebo radiátore. Platí, že čím vyššia je teplota okolia, tým viac energie spotrebuje, aby vo vnútri udržala nastavenú teplotu.

Dôležité je zabezpečiť správnu cirkuláciu vzduchu okolo chladiča. Chladnička by mala mať okolo seba dostatočný priestor, minimum sú 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu.

Ak nemáte chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka. Námraza znižuje chladiaci výkon, preto musí kompresor pracovať dlhšie a tým spotrebuje viac elektriny.

Dvere na chladničke zbytočne neotvárajte. Predtým než ju otvoríte, vopred si premyslite, čo z nej potrebujete. Každé otvorenie dverí predstavuje čiastočný únik chladného vzduchu z chladničky a zároveň sa dnu dostane teplý vzduch z miestnosti, ktorý musí spotrebič následne ochladiť. Čím častejšie otvárate dvere, tým je spotreba elektriny vyššia.

Nezabudnite, že teplé potraviny do chladničky nepatria a treba ich nechať najskôr vychladnúť.

Ďalšie jednoduché tipy ako ušetriť za energie

Prirodzené svetlo využívajte na maximum a svietidlá pravidelne zbavujte prachu. Zhasínajte vtedy, ak z miestnosti odchádzate na dlhšie než 15 minút, čím predĺžite životnosť svietidiel. Pri čítaní knihy siahnite po malej lampe, nie je nutné svietiť v celej izbe. Klasické žiarovky vymeňte za moderné LED zdroje. Tie dokážu ušetriť až 90 % energie pri rovnakom svetelnom výkone. Asi o 30 % výhodnejšie sú LED žiarovky v porovnaní so žiarivkami.

Televízor zapínajte len vtedy, keď ho budete naozaj sledovať. Zlozvykom mnohých slovenských domácností je, že beží na pozadí ako zvuková kulisa. Neustále zapnutý televízor však škodí vašej peňaženke. Problémom je aj takzvaný stand-by režim. Počas neho nie je televízor zapnutý, no svietia na ňom kontrolky, čím sa spotrebúva elektrická energia. Rovnako to platí aj pri ďalších elektrospotrebičoch v domácnosti, ktoré sú v stand-by režime.

Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujte. Usadeniny z tvrdej vody môžu spôsobovať zvýšenú spotrebu elektriny. Odvápňovať by ste mali rýchlovarné kanvice, umývačky riadu, práčky, žehličky. Ušetríte nielen na energiách, ale predĺžite tým aj životnosť spotrebičov. Odvápňovacie prostriedky sa dajú kúpiť v drogérii za pomerne nízke ceny. Na odvápnenie však veľmi dobre poslúži aj ocot alebo kyselina citrónová.

Nahraďte staré spotrebiče

Prechádzame do druhej kategórie, v ktorej je nutné investovať. Najrýchlejšie k úsporám vedie, ak staré spotrebiče vymeníte za energeticky úspornejšie. Medzi spotrebiče s najväčšou spotrebou patrí chladnička s mrazničkou, sporák s rúrou, práčka so sušičkou či televízor. Hneď za nimi nasleduje umývačka riadu, osvetlenie či elektronika, akou sú herné konzoly, Wi-Fi routre, set-top boxy a podobne.

Pri kupovaní nového spotrebiča si všímajte jeho energetický štítok, ten vám prezradí, do akej miery je konkrétny spotrebič úsporný. Treba tiež zvoliť optimálnu veľkosť spotrebiča. Ak napríklad pre dvojčlennú domácnosť kúpite príliš veľkú chladničku, ktorá je poloprádzna, zbytočne plytváte energiou.

Nové spotrebiče majú oproti starým praktické funkcie. Napríklad funkciu odloženého štartu, ktorú využívajú najmä práčky a umývačky riadu. Spustenie prístroja vďaka tomu viete naplánovať v čase, keď je elektrina lacnejšia. Väčšinou to býva v noci.

Skontrolujte nastavenie okien

Hoci máte kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžete plytvať teplom. Po rokoch používania je často bežné, že dobre nedoliehajú. Preto nezanedbajte servis a pravidelne si ich dávajte skontrolovať a nastaviť vyškoleným pracovníkom. Technik vám tiež môže odporučiť výmenu tesnenia alebo zasklenia, čím sa váš príbytok stane úspornejším.

Investujte do úsporných batérií

Za úsporné vodovodné batérie sa považujú pákové, pretože skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody. Oproti starým batériám s dvoma kohútikmi vedia ušetriť až 30 % vody. Ešte lepšie sú na tom termostatické batérie, ktoré umožňujú teplotu vody nastaviť vopred. Ak teplotu raz nastavíte, potom stačí regulovať už len intenzitu prietoku.

Kúpte si pohybové senzory

V miestach, kde sa nepohybujete často, je vhodné umiestniť pohybové senzory. Hodia sa napríklad do komory alebo šatníka. Najvýhodnejšie sú LED zdroje. Svetlo sa bude zapínať len vtedy, keď sem vojdete.

Ako výrazne ušetriť za elektrinu a plyn

Ak chcete za energie ušetriť výraznejšie, budete musieť siahnuť po systémových opatreniach. K nim patrí napríklad zateplenie domu, výmena okien za nové či náhrada starého kotla za tepelné čerpadlo. Do úvahy pripadá tiež výroba vlastnej energie z obnoviteľných zdrojov. Tu odporúčame fotovoltaiku. Ideme na to však pekne postupne.

Zateplenie domu je základ

Obvodovými stenami, ktoré majú nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, sa stráca asi 25 až 30 % tepla a približne rovnaké množstvo uniká aj cez strechu. Pri neizolovanej podlahe prichádzame o 5 až 15 % tepla. Kvalitné zateplenie obvodového plášťa, strechy a podlahy vám tak ušetrí viac ako polovicu spotreby tepla počas vykurovania.

V rámci rekonštrukčných prác je nemenej dôležité vymeniť netesné okná a dvere. Netesnými oknami a dverami prichádzate o 25 až 30 % energie na vykurovanie. Výmenu okien by ste mali realizovať tesne pred zateplením, aby sa nenarušil už zateplený obvodový plášť. Tepelné straty dokážu znížiť aj vonkajšie rolety na oknách. Ešte viac tepla ušetríte, ak máte izotermické okná či okná s trojitým sklom, tu sa úspora ráta na viac než 50 %.

Tepelné čerpadlo zabezpečí energeticky úsporné vykurovanie

Investícia, ktorá vám zabezpečí výraznú úsporu energií, je náhrada starého zdroja tepla za nový energeticky efektívnejší. Starší elektrokotol je ideálne nahradiť tepelným čerpadlom. Tepelné čerpadlo využíva energiu okolitého prostredia a vďaka nemu viete ušetriť 60 až 70 % elektriny na vykurovanie.

Aby bolo tepelné čerpadlo efektívne využité, odporúča sa najskôr vykonať vyššie spomenuté rekonštrukčné práce. Ak najskôr nainštalujte tepelné čerpadlo a až potom sa pustíte do zateplovania domu či výmeny okien, jeho výkon bude dimenzovaný na dovtedajšiu spotrebu tepla. Zbytočne by ste zaplatili viac, pretože so zvyšujúcim sa výkonom tepelného čerpadla stúpa aj jeho obstarávacia cena. Po dodatočnom zateplení a výmene okien by takéto výkonné čerpadlo pracovalo pri nižšej záťaži a teda neefektívne, lebo jeho technické možnosti by ostali nevyužité.

Účinnosť tepelného čerpadla môže dosiahnuť až 350 %. Spotreba elektriny je minimálna, ako sme spomenuli, čerpadlo teplo nevyrába, len ho odoberá z vonkajšieho prostredia a prenáša ho do vykurovacej sústavy.

Pokiaľ ste doteraz kúrili plynom, prechodom na tepelné čerpadlo ušetríte zhruba polovicu ročných nákladov na vykurovanie. Hoci sú náklady na obstaranie tepelného čerpadla vysoké, zaplatená suma sa vám do niekoľkých rokov vráti. S počiatočnou investíciou vám pomôže národný projekt Zelená domácnostiam, vďaka ktorému môžete na tepelné čerpadlo získať dotáciu.

Fotovoltaika – výroba vlastnej energie

Pomocou fotovoltaiky si môžete vyrábať vlastnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Slnko u nás svieti cca. 9 mesiacov v roku a vďaka domácej fotovoltaickej elektrárni viete ročne ušetriť až 80 % celkových nákladov za energie. Fotovoltaika dokáže zaistiť chod domácnosti a to aj v prípade výpadku prúdu. Navyše vďaka nej nabijete elektromobil pomocou domácej nabíjacej stanice.

Návratnosť fotovoltaiky sa pohybuje od 2 do 7 rokov. V prípade fotovoltických panelov závisí reálna úspora od toho, koľko z vyrobenej energie dokážete okamžite spotrebovať a koľko sa uloží do virtuálnej batérie.

Platí teda, že čím je vlastná spotreba vyššia, tým je vyššia aj úspora. Fotovoltaika sa hodí do domácnosti, ktorá využíva spotrebiče s vysokou spotrebou najmä počas dňa medzi 10:00 až 16:00 hodinou, pretože vtedy je návratnosť investície najrýchlejšia.

Najväčšiu úsporu a najkratšiu návratnosť predstavuje kombinácia tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Náš ochotný a vyškolený personál vám poradí, aké riešenie bude pre vás najvýhodnejšou voľbou. Neváhajte a obráťte sa nás

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.