fbpx
19. marca 2023
Grubmann
Nízke náklady na prevádzku tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlá dokážu znížiť vaše náklady na energiu až o 70%

Tepelné čerpadlá si v poslednom období nachádzajú čoraz pevnejšie miesto na trhu s vykurovaním. Nie je to len vplyvom rýchleho medzinárodného znižovania emisií, ale aj nutným znižovaním nákladov na energie domácností a podnikov. V budovách nahrádzajú vykurovanie a ohrev vody – navyše ako bonus poskytujú chladenie v teplom období. 

Tepelné čerpadlo vzduch – voda odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a za pomoci kompresora ho kumuluje a dodáva tam, kde je to potrebné – najlepšie do svojej domácnosti. Tepelné čerpadlo nie je žiadnou novinkou a v skutočnosti už tisíce slovenských domácností vlastní tepelné čerpadlo. Je skryté v chladničkách, mrazničkách či klimatizáciách. Tieto zariadenia sú primárne určené na chladenie, no majú opačný cyklus ako tepelné čerpadlá určené na vykurovanie. 

Ešte pred obmedzení dodávok ruského plynu sa mnohé európske krajiny rozhodli pre využívanie tepelných čerpadiel ako alternatívnej formy kúrenia a to aj v chladných pásmach Európy. Slovensko v tomto trende nezaostáva, pretože leží v miernom pásme a využívanie tejto formy kúrenia má u nás najvyššiu efektivitu.

Po obmedzení dodávok ruského plynu a následne jeho stúpajúcou cenou situácia ešte vyvrcholila. Mnoho krajín sa ešte viac snaží o energetickú nezávislosť čo urýchľuje zavádzanie tepelných čerpadiel na kúrenie a ďalších ekologických zdrojov na výrobu energie. Ako uvádza popredná elektrifikačná nezisková organizácia Rewiring Amerika: dokonca aj americký prezident Joe Biden vyhlásil, že “tepelné čerpadlá sú nevyhnutné pre národnú obranu” a nariadil zvýšenie ich výroby.

“Tepelné čerpadlá sú nevyhnutné pre národnú obranu”
Joe Biden

3 hlavné dôvody, prečo stúpa dopyt po tepelných čerpadlách

     Prvým z nich sú stúpajúce náklady na energie (plyn, uhlie, elektrina) a je nutné ich optimalizovať.
Ďalším jednoznačným dôvodom je aj
zvýšená produkcia výroby tepelných čerpadiel, čo má za následok zvýšenie konkurenčného boja. A konkurenčný boj pri zvýšenej produkcii zásadne znižuje cenu. To znamená, že ceny tepelných čerpadiel sú omnoho dostupnejšie a ich kvalita je vyššia ako bola pred pár rokmi.
V neposlednom rade je to záväzok EÚ o
zníženie emisií a energetickú nezávislosť od fosílnych palív. Preto vo všetkých členských štátoch EÚ je možné požiadať o dotáciu pre zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, kde bezpochyby patria tepelné čerpadlá.

V dnešnej doby dosahujú tepelné čerpadlá 300 – 600% účinnosť (efektivitu), čo znamená, že na každý spotrebovaný 1kW elektrickej energie vytvorí 3 – 6kW tepelnej energie. Ich výhodou je aj to, že môžu pracovať aj v mrazivom období.

Ako je možné, že sa v mrazivom období premení studený vzduch na teplý?

Nie je žiadne kúzlo. Predstavte si svoju chladničku, ktorá tiež pracuje na princípe prenosu tepla podobne ako tepelné čerpadlo. Vo vnútri chladničky sa nachádza výparník, ktorý absorbuje teplo z potravín. Toto teplo sa ako prirodzený fyzikálny jav prenáša z teplejších objektov na chladnejšie. Elektromotor pod chladničkou poháňa kompresor, ktorý zvyšuje teplo a odvádza ho do kuchyne – preto sú boky a zadná časť chladničky zvyčajne teplé. Týmto spôsobom sa jedlo ochladzuje a zároveň mierne vyhrieva kuchyňa. 

Tepelné čerpadlo sa preto riadi zákonmi termodynamiky, ktoré mu umožňujú pracovať s vyššou účinnosťou. Čím je však teplotný rozdiel väčší, tým je tepelné čerpadlo menej účinné. Menej účinné neznamená neúčinné. Znamená že jeho účinnosť nebude 500%, ale napríklad len 400%. Pri kúpe tepelného čerpadla si preto všimnite rozmedzie účinnosti (COP), nie len najvyššiu hodnotu COP. Rovnako je to aj s parametrom SCOP, ktorý určuje priemerné sezónne COP. 

Tepelné čerpadlá sú ekologickou a energeticky efektívnou alternatívou k tradičným formám vykurovania a ohrevu vody. Využívanie tepelných čerpadiel sa stáva čoraz populárnejším nielen pre znižovanie nákladov na energie, ale aj kvôli nutnosti znižovania emisií. Tepelné čerpadlá sú využívané v tisícoch slovenských domácností a sú aj súčasťou trendu využívania alternatívnych foriem kúrenia a ohrevu vody v celej Európe. Tepelné čerpadlá dokážu znížiť náklady na energie až o 70% a zároveň pomôžu znížiť emisie CO2. Tieto zariadenia sú tiež finančne dostupnejšie a kvalitnejšie ako pred pár rokmi, pretože stúpajúca produkcia znižuje cenu a zvýšuje konkurenčný boj. Záväzok EÚ o zníženie emisií a energetickú nezávislosť od fosílnych palív vytvára priestor pre požiadanie o dotácie pre zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie vrátane tepelných čerpadiel.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.