fbpx
24. júla 2023
Grubmann
Porovnanie chladív pre tepelné čerpadlá

Ktoré chladivo je najlepšie pre Vaše tepelné čerpadlo?

Chladivo je kľúčovou súčasťou fungovania tepelného čerpadla. Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre svoje tepelné čerpadlo, urobili ste správny krok. Chladivo neovplyvňuje len enviromentálny dopad, ale aj výkon, účinnosť a bezpečnosť tepelného čerpadla.

Pri rozhodovaní o tom, ktoré chladivo je najlepšie pre Vaše tepelné čerpadlo, je dôležité zohľadniť aj environmentálny dopad. Dva hlavné faktory, na ktoré majú dopad na životné prostredie sú GWP (globálny potenciál otepľovania) a ozónový depléčný potenciál (ODP).

GWP, alebo globálny potenciál otepľovania, je ukazovateľ, ktorý meria, ako veľmi môže daná látka prispieť ku globálnemu otepľovaniu. Je to porovnanie množstva tepla, ktoré látka zachytí, v porovnaní s rovnakým množstvom oxidu uhličitého. Vyššie číslo znamená väčší prínos k otepľovaniu. Ozónový depléčný potenciál (ODP) zase označuje schopnosť chemických látok poškodzovať ozónovú vrstvu.

Najčastejšie chladivá do tepelných čerpadiel

Na trhu existuje množstvo druhov chladív, ale v tomto článku sa sústredíme na R410, R134, R32 a R290, ktoré majú najväčšie zastúpenie v tepelných čerpadlách na našom trhu.

Chladivo R134

Chladivo R134 je známe svojou stabilnou chemickou štruktúrou, ktorá znižuje riziko úniku chladiva. Na druhej strane, R134 má nižšiu účinnosť v porovnaní s niektorými inými chladivami a tiež vyšší GWP. R134 je tiež cenovo dostupné, ale podobne ako R410, aj jeho budúce použitie je otázne kvôli vplyvu na životné prostredie. 

Chladivo R410a

R410A je chladivo, ktoré sa často používa v tepelných čerpadlách. Jeho výhodou je vysoká energetická účinnosť, ktorá zaručuje skvelú výkonnosť čerpadla. Avšak, R410 má vysoký GWP (2090), čo môže mať negatívny vplyv na životné prostredie. Čo sa týka dostupnosti, R410 je relatívne cenovo dostupné, ale od roku 2025 bude jeho použitie v EÚ výrazne obmedzené kvôli environmentálnym obavám. Plyny ako R410 naviac nepoškodzujú ozónovú vrstvu.

Chladivo R410 pre tepelné čerpadlo

Chladivo R32

R32 je nové chladivo na scéne, ktoré sa vyznačuje vysokou energetickou účinnosťou a nižším GWP (675) v porovnaní s R410 a R134. Má však strednú horľavosť, čo môže byť menším bezpečnostným rizikom. R32 je cenovo dostupné a jeho použitie v budúcnosti vyzerá sľubne, pokiaľ ide o ekologické hľadisko. Taktiež, R32 je o 10% energeticky účinnejší a vyžaduje menej chladiva ako systém s R410. Podobne ako R410, R32 nepoškodzuje ozónovú vrstvu.

Chladivo R32 pre tepelné čerpadlo

Chladivo R290

R290, známe aj ako propan, je jedným z najekologickejších chladív na trhu s mimoriadne nízkym GWP (3,3). Má vynikajúcu energetickú účinnosť, avšak jeho vysoká horľavosť môže predstavovať bezpečnostné riziko. Jeho cena je vyššia v porovnaní s ostatnými chladivami, ale budúcnosť jeho používania vyzerá pozitívne vďaka jeho minimálnemu vplyvu na životné prostredie. R290 tiež nepoškodzuje ozónovú vrstvu.

Chladivo R290 pre tepelné čerpadlo

Najvhodnejšie chladivo do tepelného čerpadla

Zo všetkých vyššie uvedených chladív sa zdá, že R32 a R290 sú najlepšie vo vzťahu k výkonnosti a ekológií. R290 má však vyššiu cenu a vysokú horľavosť, ktoré by mohli byť pre niektorých užívateľov problémom. Na druhej strane, R32 ponúka vysokú energetickú účinnosť a nižší GWP za prijateľnú cenu, čo by mohlo byť atraktívne pre mnohých majiteľov tepelných čerpadiel.

Porovnanie chladív pre tepelné čerpadlá

Pri výbere ideálneho chladiva pre Vaše tepelné čerpadlo nesaďte len na cenu alebo výkonnosť. Myslite aj na dopad na životné prostredie a bezpečnostné hľadisko. Je vždy dobré konzultovať svoje rozhodnutie s odborníkom v oblasti, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutie.

Vaše tepelné čerpadlo je dôležitou súčasťou Vašeho domova. Vyberte preň to najlepšie chladivo!

2 komentáre

 1. Peter Butko

  Ok dobrá rada

  Odpoveda
  • Grubmann

   Ďakujeme za komentár. Ak budete chcieť poradiť s výberom tepelného čerpadla, radi vám pomôžeme.

   Odpoveda

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.