fbpx
10. marca 2024
Grubmann
Cena tepelného ćerpadla

Cena tepelného čerpadla pre rok 2024

Záujem o tepelné čerpadlá rastie, preto mnohých zaujíma cena. Tá je rôzna v závislosti od značky tepelného čerpadla alebo predajcu. Aby ste sa v cenách tepelných čerpadiel vedeli zorientovať, pripravili sme pre vás tento článok.

Čo vplýva na cenu tepelného čerpadla

Na cenu tepelného čerpadla vplýva široké spektrum faktorov, ktoré presahujú základné parametre a zahŕňajú pokročilé technické vybavenie. Tento aspekt je kľúčový pri výbere správneho modelu, aby ste získali optimálny výkon a efektivitu za správnu cenu. Medzi tieto faktory patrí, či má tepelné čerpadlo DC inverter alebo EVI inverter, ktoré zvyšujú účinnosť činnosti v rôznych pracovných režimoch. Kvalita kompresora, typ použitého chladiva a prítomnosť výhrevného pásu kondenzu sú rovnako dôležité pre dlhodobú spoľahlivosť a účinnosť.

Prítomnosť wifi modulu a možnosť ovládania tepelného čerpadla prostredníctvom mobilnej aplikácie pridávajú pohodlie a umožňujú užívateľom ľahko prispôsobiť nastavenia podľa svojich potrieb. Energetická trieda určuje, ako efektívne čerpadlo využíva energiu, čo má priamy dopad na prevádzkové náklady. Schopnosť tepelného čerpadla poskytovať nielen vykurovanie, ale aj chladenie, prípadne jeho vhodnosť pre radiátory, sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť jeho celkovú hodnotu a použiteľnosť.

Moderné tepelné čerpadlá môžu obsahovať aj modul Smart Grid, ktorý umožňuje inteligentnú integráciu s elektrickou sieťou a optimalizuje spotrebu energie. Je však dôležité poznamenať, že niektoré modely tepelných čerpadiel majú zabudované elektrické špirály s výkonom až 9 kW, ktoré sa aktivujú pri teplotách okolia okolo 5 °C. Tento fakt môže v určitých situáciách redukovať ekologické a finančné výhody tepelných čerpadiel, keďže v podstate fungujú ako elektrokotly. Pri výbere tepelného čerpadla je preto dôležité zvážiť všetky tieto aspekty, aby ste našli riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a očakávaniam.

Kúrenie tepelným čerpadlom sa oplatí

Tepelné čerpadlo je ideálne zapracovať do systému vykurovania už pri navrhovaní projektu domu, ak ide o novostavbu. Veľkým benefitom je, že čerpadlo nepotrebuje plynovú prípojku, komín ani veľkú technickú miestnosť. Návratnosť investície sa však líši od konkrétnej domácnosti, ktorá chce tepelné čerpadlo používať. Ak ste doteraz používali starý plynový kotol alebo kotol na uhlie, výmenou za tepelné čerpadlo pocítite pohodlie. Odpadne nutnosť prikladať do kotla a pribudne možnosť nastaviť si teplotu v domácnosti jednoducho cez smartfón.

Za veľkú výhodou považujeme, že tepelné čerpadlo dokáže plniť aj funkciu chladenia. Počas horúceho leta je vychladenie domu nenahraditeľnou pomocou. Kúrenie aj chladenie tepelným čerpadlom sa oplatí kvôli vysokému výkonu čerpadla, no zároveň nízkym nákladom na jeho prevádzku.

Pri starších bytových domoch sa efektivita investície odvíja od typu vykurovacej sústavy domu či dostupných energetických zdrojov (zemný plyn, elektrina) a v neposlednom rade od tepelných strát danej budovy.

Cena tepelných čerpadiel Grubmann

Koľko stojí tepelné čerpadlo? V našej ponuke nájdete tepelné čerpadlá tzv. monoblok aj split, pričom fungujú princípom vzduch-voda. Existujú tiež tepelné čerpadlá zem-voda, voda-voda, vzduch-vzduch, ktorých ceny sa líšia, pretože ide o inak technologicky náročné riešenie. Napríklad pri tepelnom čerpadlo zem-voda, alebo voda-voda sa náklady spolu s montážou vyšplhajú vyššie, pretože treba rátať aj s cenou vrtu, či inými výkopovými prácami. Čerpadlá Grubmann sú však navrhnuté tak, aby jednoduchý plug & play systém zabezpečil ich rýchlu a bezproblémovú montáž. Nižšie prikladáme cenník našich tepelných čerpadiel.

Cena montáže tepelného čerpadla

Cena montáže tepelného čerpadla sa líši v závislosti od typu čerpadla a komplexnosti inštalácie. Inštalujeme len tepelné čerpadlá značky Grubmann. Vďaka našim autorizovaným a certifikovaným technikom vieme montáž zabezpečiť po celom Slovensku. Každá položka zahŕňa výjazd technika (technikov) a autorizované spustenie tepelného čerpadla certifikovaným technikom.

Cena montáže tepelného čerpadla – monoblok

Samoinštalácia monoblok: Ak ste domáci majster, je to pre vás najvýhodnejšia ponuka. Celú montáž si pripravíte sami podľa jednoduchého návodu. V cene je zahrnutý výjazd technika, ktorý vám skontroluje zapojenie a autorizovane spustí tepelné čerpadlo a začne vám plynúť plná záruka. Zároveň vás zaškolí, ako správne ovládať dané tepelné čerpadlo. Cena je 250€.

Monoblok na prípravu: Na montáž je nutné, aby ste si pripravili osadenie pre vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla, zapojenie obehového čerpadla a expanznej nádoby a 1 zoll potrubie s uzávermi pre vstup a výstup vody tepelného čerpadla. Ďalej je potrebné vyvedenie elektrickej prípojky pre vonkajšiu jednotku (M-140: 220V, kábel 3 x 2,5 / M-220: 380V, kábel 5 x 2,5 / M-480: 380V, kábel 5 x 4), vyvedenie komunikačného kábla pre obehové čerpadlo a ohrev vody v bojleri – 5 x 1,5 a tiež príprava 30mm prechodky pre kábel ovládacieho panelu z tepelného čerpadla do interiéru. V sume 990€ je zahrnutá doprava, montáž a autorizované spustenie tepelného čerpadla.

Cena montáže tepelného čerpadla – split

Samoinštalácia split: Pri tejto možnosti si celú montáž pripravíte sami podľa priloženého návodu. V cene je zahrnuté natiahnutie medených rozvodov chladiva (max. 8bm) a prepojenie vonkajšej jednotky s vnútornou jednotkou. Samozrejmosťou je výjazd technika, ktorý skontroluje zapojenie a následne autorizovane spustí tepelné čerpadlo. Predtým, než odíde, vás zaškolí, ako ovládať čerpadlo. Cena je 350€.

Split na prípravu: Pred montážou si pripravíte potrebné veci. Konkrétne je nutné pripraviť osadenie pre vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla, 1 zoll rúru s uzávermi pre vstup a výstup vody tepelného čerpadla v blízkosti vnútornej jednotky a vyvedenie elektrickej prípojky pre vonkajšiu jednotku (S-140: 220V, kábel 3 x 2,5 / S-310: 380V, kábel 5 x 4). Pripravíte si aj vyvedenie 220V elektrickej prípojky pre vnútornú jednotku 3 x 2,5 a 60mm prechodku k vonkajšej jednotke (pre rozvody chladu a kábel ovládania tepelného čerpadla). Za cenu 1200€ vám potom autorizovaný technik dopraví tepelné čerpadlo, namontuje ho na prípravu a autorizovane ho spustí. Upozorňujeme, že v cene je 8 bm rozvodov chladu (medené potrubie s chladivom) na prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky tepelného čerpadla. Nad 8 bm účtujeme poplatok 20€ s DPH za každý začatý 1 bm rozvodu chladu.

Pri kompletnej montáži sa na nás neváhajte obrátiť. Cenové ponuky v tomto prípade riešime individuálne po konzultácii s vodármi a kúrenármi.

Dĺžka návratnosti investície do tepelného čerpadla

Dĺžka návratnosti tepelného čerpadla súvisí tiež s tým, z akého zdroja vykurovania prechádzate. V neposlednom rade má na ňu vplyv cena elektriny. Najrýchlejšie sa vaša investícia vráti, keď čerpadlom nahrádzate starý elektrokotol. Takto viete ročne ušetriť až dve tretiny nákladov na vykurovanie a investované peniaze sa vám vrátia za cca. 2 roky.

Inak nákladné bude tepelné čerpadlo pre bytový dom, inak zas pre jeden byt alebo väčší rodinný dom. Každé z týchto riešení si totižto bude vyžadovať inú výkonovú kategóriu tepelného čerpadla. Samozrejme, platí, že čím je vyšší výkon prístroja, tým vyššia je jeho obstarávacia cena.

Netreba zabúdať, že na mesačné náklady prevádzky tepelného čerpadla vplýva aj tepelná strata budovy. Vysoká tepelná strata sa rovná vysokým nákladom na kúrenie. Pri novostavbách sa ráta s nízkou tepelnou stratou, a preto by aj prevádzkové náklady mali byť nižšie. To sa následne premietne do návratnosti tepelného čerpadla. Napríklad starý dom bez zateplenia s tepelnou stratou nad 20 kW nemusí byť vhodným objektom pre montáž tepelného čerpadla. Náklady na jeho prevádzku by boli neúmerne vysoké. S relatívne dlhšou návratnosťou treba rátať aj pri extrémne dobre izolovaných domoch. Ide o pasívne domy s tepelnou stratou do 4 kW.

Výpočet návratnosti tepelného čerpadla

Pripravili sme si pre vás modelový príklad, na ktorom sme spočítali, koľko sa dá s tepelným čerpadlom ušetriť. Zároveň sme vypočítali aj jeho návratnosť. Za príklad sme si zobrali 3-člennú rodinu, ktorá býva v dome s podlahovou plochou 100 m2. Ich dom má vysokú mieru zateplenia a doteraz ho vykurovali elektrokotlom. K vykurovacím plochám patrí podlahové kúrenie a ohrev vody elektrickým bojlerom.

Pôvodný zdroj vykurovania elektrokotol
Vykurovacie plochy podlahové
Ohrev vody elektrický bojler
Spotreba elektriny za rok 15 956 kWh
Tepelná strata domu 5,8 kW
Navrhované riešenie Tepelné čerpadlo 8,4kW monoblok Grubmann M-140
Cena tepelného čerpadla vrátane montáže 5 340€
Výška dotácie 2 280€
Cena po odčítaní dotácie 3 060€
Pôvodné mesačné výdavky za energie (elektrokotlom) 350€
Mesačné výdavky za energie s tepelným čerpadlom 140€
Mesačná úspora za energie vďaka TČ 350 – 140 = 210 €
Úspora energií za rok 10 200 kWh
Úspora CO2 za rok 4,4 t
Návratnosť tepelného čerpadla s dotáciou  3 060 :  210 = 14,6 mesiaca (1 rok a necelé 3 mesiace)

Oplatí sa kúpa tepelného čerpadla?

Nakoľko jedným zariadením viete pokryť vykurovanie objektu, ohrev teplej úžitkovej vody (TUV) a chladenie domu, pri novostavbách alebo rekonštrukciách by siahnutie po tepelnom čerpadle malo byť jasnou voľbou. Ak si chcete zaobstarať tepelné čerpadlo, no cena sa vám zdá privysoká, využite dotáciu. Zapojte sa do projektu Zelená domácnostiam, o ktorom vás bližšie informujeme na podstránke Dotácie 2024. Zvýhodnená dotácia sa môže vyšplhať až na sumu 4.370€.

Okrem investovaných peňazí berte do úvahy aj pohodlnú a ekologickú prevádzku. Pri prechode z vykurovania tuhými palivami síce nepocítite až takú veľkú úsporu v nákladoch na prevádzku, no na druhej strane získate iné výhody. Napríklad jednoduché ovládanie zariadenia, bezobslužnú prevádzku, nenáročnú údržbu a hlavne čistý vzduch bez škodlivých emisií.

V prípade, že chcete ušetriť ešte viac, odporúčame fotovoltiku. Ohľadom prepojenia fotovoltiky s tepelným čerpadlom môžete kontaktovať náš vyškolený personál. V tomto prípade rátajte s približne 30% vyššou ročnou úsporou. Fotovoltiku začneme predávať už v tomto polroku. Ak vám niečo nie je jasné, obráťte sa na nás a my vám ochotne poradíme.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.