fbpx
6. júna 2024
Lucia
Porovnanie tepelné čerpadlo a plynový kotol

Tepelné čerpadlo vs plynový kotol – prinášame vám porovnanie

Ak sa rozhodujete, aký zdroj vykurovania zvoliť, najčastejšou dilemou dnešných dní je, či si vybrať ekologické tepelné čerpadlo, alebo vsadiť na klasiku – plynový kotol. Pozreli sme sa, aké výhody a nevýhody vám prinášajú jednotlivé riešenia. Vďaka tomu sa ľahšie rozhodnete, čo bude pre vás správnou voľbou.

Tepelné čerpadlo naberá na popularite

Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo vie zabezpečiť teplo pre váš domov ekologickým spôsobom, stáva sa čoraz populárnejšou voľbou. Za jeho úspechom stojí aj bezobslužná prevádzka či pomerne rýchla návratnosť investovaných peňazí. Tepelné čerpadlo totižto produkuje teplo s nízkymi nákladmi. Prevádzka bez produkcie emisií skleníkových plynov je navyše bonusom, ktorý nezaťaží prírodu.

Tepelné čerpadlá sa radia medzi nízkoteplotné zdroje tepla. To znamená, že kúria na čo najnižšiu teplotu vykurovacej vody, čím zaručujú ekonomickú prevádzku. Pre zachovanie maximálneho tepelného komfortu v rodinnom dome je ideálne kombinovať ho s podlahovým vykurovaním. Samozrejme, tepelné čerpadlo dobre poslúži, aj keď podlahové vykurovanie nemáte.

Plynový kotol ako dlhoročná klasika

Plynový kotol patrí k tradičným zdrojom tepla a za najpopulárnejšie sa považujú kondenzačné kotle. V tomto prípade nie je prevádzka taká bezstarostná ako pri tepelnom čerpadle.

Pri spaľovaní zemného plynu dochádza ku kondenzácii spalín, ktoré je nutné bezpečne odvádzať mimo objekt. To znamená, že potrebujete komín. Ak staviate nový dom, treba rátať s nutnosťou výstavby plynovej prípojky a komína, čo vám zvýši náklady. Po inštalácii plynového kotla sú nutné aj každoročné revízie a servis, samotného kotla i komína.

Výhodou plynového kotla je, že predstavuje bezproblémový zdroj tepla vhodný pre takmer všetky bežné vykurovacie plochy. Jeho výkon sa dá označiť za veľmi pružný a plusom je aj rýchly ohrev vody či rôzna teplota vykurovacej vody.

V prípade použitia plynového kotla sa dá na ohrev vody využiť externý zásobník teplej vody, tzv. bojler. Prípadne môžete teplú vodu ohrievať prietokovo priamo v plynovom kotli. Plynový kotol poskytuje veľký výkon, ktorý je dostatočný aj pri nadštandardnej spotrebe teplej vody.

Tepelné čerpadlo vs plynový kotol – vstupná investícia

Investičné náklady na tepelné čerpadlo budú oproti plynovému kotlu vyššie. Na druhej strane, čo sa týka prevádzkových nákladov, tu je to naopak. Tepelné čerpadlo spotrebuje menej energie než klasický kondenzačný kotol. Prevádzkové náklady vám v prípade používania tepelného čerpadla vedia klesnúť až o polovicu. Mesačné náklady na tepelné čerpadlo závisia od aktuálnych cien energií a nárokov vašej domácnosti, preto sa presná výška nedá určiť.

Počiatočnú investíciu do kúpy tepelného čerpadla vám navyše môže znížiť štátny dotačný program Zelená domácnostiam. Dotáciu získate, ak nahrádzate starý neekologický zdroj vykurovania. Momentálne je síce dotačný program pozastavený, ale GRUBMANN vám vie poskytnúť dočasnú dotáciu. S kúpou tepelného čerpadla preto nemusíte čakať, kým sa štátny program obnoví. Viac sa o tejto možnosti dozviete v samostatnom článku.

Tepelné čerpadlo alebo plynový kotol – porovnanie nákladov

Porovnali sme pre vás obstarávacie aj prevádzkové náklady týchto dvoch zdrojov tepla. Ako obstálo tepelné čerpadlo a ako obstál plynový kotol? To nájdete v prehľadnej tabuľke nižšie.

  tepelné čerpadlo vzduch-voda plynový kondenzačný kotol
obstarávacie náklady vrátane DPH 6190 € 3 800 €
výška štátnej dotácie 4 370 € 0 €
obstarávacia cena po odpočítaní dotácie 1 820 € 3 800 €
ročné náklady na vykurovanie 1 080 € 1 300 €
náklady na obstaranie + prevádzkové náklady za 4 roky 6 140 € 9 000 €
účinnosť 350 % 110 %
výhody vysoká účinnosť, nenáročná prevádzka takmer bez obsluhy, ekologická prevádzka bez produkcie emisií nižšie náklady než pri vykurovaní elektrokotlom
nevýhody vyššia obstarávacia cena, špecifické nároky na priestor pre umiestnenie, pri niektorých typoch čerpadiel vyššia hlučnosť nutnosť mať prípojku na plyn, neistota vývoja cien plynu do budúcna, neekologická prevádzka (vyprodukuje cca. 5,5 ton Co2 ročne, nutnosť pravidelných revízií a čistenia spalinovej cesty

Tepelné čerpadlo má nižšie prevádzkové náklady

V súčasnosti víťazí tepelné čerpadlo nad plynovým kotlom. Môžu za to nižšie prevádzkové náklady, ale aj ďalšie podstatné parametre. K nim radíme výkon, či vykurovací faktor (ako efektívne vyrába teplo). Prihliadať treba aj na životnosť vykurovacieho zdroja a v prípade tepelného čerpadla môžeme životnosť rátať na desiatky rokov.

K ďalším výhodám tepelného čerpadla patrí možnosť kombinovať ho s vlastnou solárnou elektrárňou. Tým sa ešte viac znížia výdavky za energie. V našej ponuke nájdete aj fotovoltaiku, vďaka ktorej viete tepelné čerpadlo napájať energiou vyrábanou zo slnka. O možnostiach ako skombinovať tepelné čerpadlo a fotovoltaiku si prečítajte v našom samostatnom článku.

Tepelné čerpadlo alebo plynový kotol – kedy zvoliť plyn?

Tepelné čerpadlo je vhodnou voľbou do väčšiny rodinných domov. Existujú ale výnimky a vtedy je vhodné siahnuť po bivalentnej prevádzke. Jednoznačne najekonomickejším riešením pre rok 2024 je bivalentný systém vykurovania, kedy tepelné čerpadlo spolupracuje s plynovým kondenzačným kotlom. Výhoda bivalentnej prevádzky však nemusí trvať večne vzhľadom na to, že vyhliadka na cenu plynu je neustále stúpajúca.

Kúrenie plynom sa hodí do domov s veľmi nízkou tepelnou stratou do 3 kW. V tomto prípade sú náklady na vykurovanie nízke a návratnosť tepelného čerpadla by bola pomerne dlhá. Vsadiť radšej na kotol by mali aj domy s extrémne vysokou tepelnou stratou, ktorá je nad 25 kW. Tu sa odporúča dočasne kúriť tuhým palivom (kotol na pelety) a po rekonštrukcii a zateplení domu investovať do kúpy tepelného čerpadla.

Každý rodinný dom je špecifický a či sa doň viac hodí tepelné čerpadlo alebo plynový kotol, závisí aj od miery zateplenia stavby. Ak sa neviete rozhodnúť, obráťte sa na náš vyškolený personál, ktorý vám ochotne poradí.

Aký zdroj vykurovania si teda vybrať?

Tepelné čerpadlo víťazí nad plynovým kotlom v parametroch účinnosti, moderných funkcií aj ekologickej prevádzky. V rámci smart funkcií poteší najmä možnosť ovládania na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Plynový kotol sa zas hodí ako vykurovací zdroj do pasívnych domov s nízkou tepelnou stratou. Ako sme naznačili, vhodná je aj bivalentná prevádzka, a síce používanie tepelného čerpadla v kombinácii s plynovým kotlom.

Výhodou tepelných čerpadiel GRUBMANN je navyše fakt, že majú zabudovaný prémiový EVI invertor, ktorý zabezpečuje fungovanie tepelného čerpadla aj pri extrémne nízkych teplotách. Naše tepelné čerpadlá sú nainštalované aj na Orave a bezproblémová prevádzka je zaručená aj pri -20 stupňoch. Tieto čerpadlá sú vhodné do veľmi chladných horských oblastí a nenechajú vás v štichu ani pri výraznom poklese vonkajšej teploty.

Ak hľadáte vhodný zdroj vykurovania pre vašu novostavbu, alebo len chcete vymeniť pôvodný zdroj kúrenia za nový, sme pripravení poradiť vám.

2 komentáre

 1. Rajo

  Pekne napísane. Budem vám telefonovať, lebo uvažujem o zmene plynového kotla za tepelné čerpadlo.

  Odpoveda
  • Grubmann

   Ďakujeme za Váš záujem. Naša technická podpora vám rada pomôže s výberom. Ak máte plynový kotol ešte v dobrom stave, môže Vás zaujímať aj bivalentné prepojenie. Znamená to, že budete môcť používať tepelné čerpadlo aj plynový kotol.

   Odpoveda

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0
V košíku nemáte žiadne produkty
Napísať cez WhatsApp
Potrebujete radu?
Scan the code
Dobrý deň,
napíšte nám cez WhatsApp a radi vám poradíme 24/7.